Avtorica prispevka: Jerca Kos
Slovenija je imela slabe izkušnje s prvo Berlusconijevo vlado, ki se je leta 1994 obdržala na oblasti le sedem mesecev, vendar ji je v tem času z izsiljenim španskim sporazumom uspelo dodobra otežiti slovensko približevanje Evropski uniji. Tokrat je drugače: tako v Rimu kot v Ljubljani medsebojne odnose opisujejo kot odlične. Vrh slovenske politike se že iz časov prejšnjega premiera Drnovška izvrstno razume z zagrizenim konzervativcem Berlusconijem.
Predsednik vlade Anton Rop je ob tem povedal: "Moram reči, da imam z Berlusconijem zelo dobre odnose, neposredne odnose. Slišiva se po telefonu in se pogovoriva o vseh odprtih vprašanjih in mislim, da je to zelo dobra osnova za to, da nekatere probleme rešujeva."
Že skoraj idiličnih odnosov vsaj uradno ni skalila niti kratkotrajna Berlusconijeva gripa, zaradi katere se 30. aprila ni mogel sestati s premieroma Slovenije in Avstrije na meji med tremi državami. Berlusconi si je nato čez noč opomogel in naslednji dan odletel na vrhunsko srečanje Evropske unije na Irsko.
"Midva sva se slišala tisto popoldne po telefonu, bilo mu je zelo žal, bil je bolan in je imel vročino. Tudi naslednji dan, ko sva se srečala v Dublinu, je bil še vedno bolan. Bilo mu je zelo žal, rekel je, da lahko pride kadarkoli in kamorkoli v Slovenijo in v bližnji prihodnosti bomo organizirali ta obisk. Skratka, mislim, da je to daleč od tega, da bi bilo namenoma, mislim, da je bilo njemu še bolj žal, kot pa nam, da ga ni bilo," je še povedal premier Rop.
Berlusconi je v treh letih zagrešil še veliko hujše diplomatske škandale, jezikovne spodrsljaje in tudi povsem običajne nevljudnosti. Najbolj odmeven je bil njegov lanski nastop v evropskem parlamentu, ko je nemškega poslanca primerjal s paznikom v nacističnem taborišču in se nato izgovarjal, da je šlo za šalo. Večina Italijanov se takšnih nerodnosti svojega predsednika vlade sramuje, še bolj pa jih - sodeč po zadnjih anketah javnega mnenja - skrbi dejstvo, da o gospodarskem razcvetu, novih delovnih mestih in velikih gradbenih delih, ki jih je Berlusconi obljubljal pred tremi leti, ni niti sledu. Znižanje davkov spet napoveduje zdaj, tik pred evropskimi volitvami.
S svojo vladajočo večino v parlamentu je doslej poskrbel le za sprejetje zakonov, ki mu neposredno koristijo: konflikt interesov je uredil tako, da njegovo lastništvo podjetij ni v nasprotju z vodenjem vlade. Spodletelo mu je le pri zakonu o imuniteti, ki se je izkazal za neustavnega. Zato se v Milanu spet nadaljuje še zadnji od sodnih procesov, v katere je bil zaradi finančnih nepravilnosti, utaje davkov in korupcije vpleten italijanski premier.
"Zaradi tega nezaslišanega sodnega pregona se moram še naprej braniti. Ponosno, povsem mirno zagotavljam, da nikoli nisem kršil zakonov ali javne morale," zagotavlja Berlusconi.
Kljub rezultatom raziskav, ki njegovi koaliciji ne obetajo nič dobrega, je Berlusconi prepričan, da se bo njegova vlada obdržala do konca petletnega mandata in da bo na naslednjih volitvah leta 2006 znova izvoljen za premiera.