Razlog za stagnacijo v približevanju BiH Evropski uniji in zvezi Nato je, "da v državi nacionalistični in etnični programi še naprej prevladujejo nad evroatlantskim programom,“ je ob predstavitvi svojega najnovejšega poročila v Varnostnem svetu ZN ocenil visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Miroslav Lajčak.
Posledica te situacije je, da tudi podpis sporazuma o stabilizaciji in približevanju z EU, napredek pri liberalizaciji viznega režima z Unijo ter odločitev Nata, da okrepi dialog o članstvu, niso uspeli pospešiti proces nujnih reform v BiH, meni Lajčak.
V zadnjih mesecih je negativna in nacionalistična retorika z vseh strani postala norma in ne več le izjema, je še opozoril Lajčak in dodal, da so bili v zadnjem času zabeleženi številni izzivi Daytonskemu mirovnemu sporazumu, tako proti obstoju skupne države BiH in njenim strukturam kot tudi proti obstoju Republike srbske.
Lokalne volitve oktobra letos so stališča vpletenih strani še dodatno zaostrile, je ocenil slovaški diplomat. Oblasti Republike srbske je obtožil, da "so ob več priložnostih izzvale institucije, pristojnosti in zakone države," zaradi "stalnega promoviranja svojega zasebnega političnega programa" pa je kritiziral tudi bošnjaškega člana predsedstva BiH Harisa Silajdžića, ki skuša "postaviti pod vprašaj pravico Republike srbske do obstoja".
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.