Na demonstracijah v Hongkongu, ki trajajo že pet mesecev, so znova izbruhnili spopadi med policijo in protestniki. Policija je uporabila solzivec in gumijaste naboje. Streli so se zaslišali, potem ko so protestniki skušali blokirati eno od križišč na severovzhodu mesta.
Policija je potrdila, da je eden od policistov ustrelil zamaskiranega moškega, ki je trenutno v kritičnem stanju, potem ko je nekdo od protestnikov posnel dogajanje in ga objavil na Facebooku. Ob tem je vodstvo policije zanikalo, da naj bi policisti v pondeljkovih spopadih nepremišljeno uporabljali strelno orožje.
Gre za tretji tovrstni primer od začetka protestov v juniju. 1. oktobra, ko je Kitajska praznovala 70 let komunistične vladavine, je policija ustrelila enega od protestnikov, tri dni kasneje pa so nekega najstnika ustrelili v nogo.
Eden od študentov pa je pred dnevi umrl v bolnišnici, potem ko je med bežanjem pred policijskim solzivcem nesrečno padel na parkirišču.
Kaj se je dogajalo v ponedeljek?
Na eni od univerz so policisti v protestnike metali opeke, poroča BBC. Ti so na cestah postavili barikade in tako blokirali promet, kar je vodilo do dolgih zastojev. V enem od videov, ki kroži po spletu, policist na motorju namerno zapelje v množico.
Policija je aktiviste označila za radikalne protestnike, ki izvajajo obsežna nezakonita dejanja, in jih pozvala, naj prenehajo z dejanji, ki ogrožajo varnost prebivalcev Hongkonga.
Nemiri že pet mesecev pretresajo Hongkong
Že pet mesecev nemiri pretresajo Hongkong, kjer protestniki želijo več demokracije. Čeprav so oblasti prepovedale demonstracije, se je pred dnevi na ulice vseeno podalo 350.000 ljudi. Večina protestnikov je mirno izražala svoje zahteve, nekateri protestniki pa so v policijsko postajo metali molotovke. Na demonstracijah so večkrat izbruhnili spopadi med protestniki in policijo.
Povod za proteste je bila napovedana sprememba zakonodaje o izročanju. Protestniki so namreč izrazili bojazen, da bi to olajšalo postopek izročitve osumljencev Kitajski, s tem pa bi Peking dobil še večji vpliv v polavtonomnem mestu. Oblasti so nato predlog zakonodaje umaknile, protesti pa so se nadaljevali z zahtevami po večjih demokratičnih svoboščinah in proti kitajskemu vplivu. Med zahtevami so tudi neodvisna preiskava policijskega nasilja nad protestniki, pomilostitev več kot 1500 aretiranih ter svobodne volitve.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.