Ulice Teherana, na katerih je v ponedeljek na desettisoče protestnikov izražalo nezadovoljstvo z iranskim režimom, so se ponoči pretežno izpraznile. Da bi razpršili množico, se je okoli 10.000 policistov, pripadnikov zloglasne milice Basidž in revolucionarna garda, nad protestnike spravilo s solzivcem in gumijastimi naboji, med množico so se podali celo na motorjih s palicami v rokah, je poročal dopisnik BBC Mohsen Asgari. Ko je mestna razsvetljava ugasnila, so se nad protestnike, ki so zažigali smetnjake in barikade ali vzklikali slogane, še naprej spravljali v temi.
A protestniki se, kot kaže, ne bodo pustili zlahka odgnati. Sporočilo organizatorjev na Facebook strani 25 Bahman namreč nakazuje, da protestov še ni konec: "V kratkem bomo poskušali objaviti program nadaljnjih protestov. Ostanite z nami prek vseh sredstev, ki vam to omogočajo. Zmagovalni smo!“
Kot poroča iranska tiskovna agencija Isna, sta bili v nasilnih protestih ustreljeni dve osebi, očividci pa so za agencijo Associated Press povedali, da so bili zaradi nabojev ranjeni najmanj trije protestniki, na ducate pa jih je pristalo v bolnišnici, ker so bili pretepeni. Eno smrtno žrtev je danes potrdil tudi namestnik vodje policije Ahmad Reza Radan, a je krivdo zvalil na prepovedane skupine in zatrdil, da za demonstracijami stojijo ZDA, Velika Britanija in Izrael. Sporočil je še, da je med ranjenimi tudi devet pripadnikov varnostnih sil, poroča Al Arabiya. Opozicijske spletne strani poročajo, da je bilo aretiranih na stotine ljudi, a uradne potrditve ni. Tudi sicer so informacije zelo skope, saj iranske oblasti tujim medijem preprečujejo svobodno poročanje in delo.
Kot je znano, se je na tisoče podpornikov opozicije v ponedeljek zbralo na trgu Azadi oziroma na trgu Svobode, da bi izrazili solidarnost dogodkom v Tuniziji in Egiptu. V želji, da bi takemu zgledu sledila tudi njihova država, so vzklikali: "Smrt diktatorjem!“ Demonstracije so potekale tudi v mestih Isfahan, Mashhad in Shiraz. Da bi mu preprečila pozivanje k zborovanju in udeležbo na protestih, je policija opozicijskemu voditelju Miru Hoseinu Mousaviju odredila hišni pripor. Podobno naj bi storila tudi z drugim opozicijskim voditeljem Mehdijem Karubijem. Poslanci: Zahtevamo smrtno kazen!
Po poročanju iranske državne televizije Irna je danes več poslancev iranskega parlamenta izrazilo zahtevo po smrtni kazni za opozicijske voditelje. Kričali so: "Smrt Musaviju, Karubiju in Hatamiju." Predsednik parlamenta pa je napovedal oblikovanje posebnega odbora, ki se bo ukvarjal z uporom. "Tisti, ki so v ponedeljek ustvarili javni nemir, bodo s posledicami soočeni – zagotovo in kmalu!" je dejal predstavnik sodstva Golamhosein Mohseni-Ejei.
Nekaj fotografij včerajšnjih protestov si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji!
Clintonova: To je hinavščina iranskega režima
Trdno podporo ljudem, ki so se podali na ulice, je izrazila ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. "Opoziciji in pogumnim ljudem na iranskih ulicah želimo, da bi imeli takšno priložnost, kot so jo prejšnji teden izkoristili Egipčani," je dejala.
"Ameriška diplomacija zelo jasno in direktno podpira protestnike. To, kar se zdaj dogaja v Iranu, je dokaz pogumnih ljudi in hinavščine iranskega režima – režima, ki je v zadnjih treh tednih podpiral protestnike v Egiptu. ZDA imajo tako za iranske oblasti enako sporočilo, kot so ga imele za Egipt: Smo proti nasilju in pozivamo iransko vlado, naj se ne zateka k nasilju, da bi preprečila svobodno izražanje mnenj svojega lastnega ljudstva. Menimo, da je treba politični sistem v Iranu odpreti ter slišati glasove opozicije in civilne družbe.“
Britanski zunanji minister William Hague pa je spomnil, da je iranski predsednik Ahmadinedžad prejšnji petek dejal, da imajo Egipčani pravico, da izrazijo svoje mnenje. "Pozivam iranske oblasti, naj svojemu narodu dovolijo isto pravico," je dejal.
Zakaj na ulice?
Ljudje še vedno niso pozabili vseh nepravilnosti na zadnjih predsedniških volitvah, na katerih naj bi s prevaro zmagal Mahmud Ahmadinedžad. Krvav boj, ki je sledil na teheranskih ulicah in drugod po državi, je zahteval številne žrtve, režim pa je s svojimi nasprotniki zapolnil še zadnje kotičke zaporov. A iranske oblasti niso uspele zadušiti duha zelene revolucije. Čeprav je bila opozicija še naprej aktivna, se je s tunizijsko jasminovo revolucijo, ki je s predsedniškega stolčka odnesla Zina el Abidina Ben Alija, in seveda z egiptovsko, ki je spodnesla Hosnija Mubaraka, znova porodilo upanje, da lahko ljudstvo premaga režim.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.