V sobotnih spopadih med policijo in protestniki v Teheranu je bilo ubitih najmanj 13 ljudi, več kot 100 je bilo ranjenih, poroča iranska državna televizija, ki v svojih poročilih govori o spopadih med varnostnimi silami in ''oboroženimi terorističnimi skupinami''. Priče pa preko še zadnjih neblokiranih medijskih kanalov, predvsem po internetu, poročajo o brutalnih obračunih policistov z miroljubnimi protestniki.
V javnost je preko interneta pricurljal tudi pretresljiv posnetek poskusov oživljanja najstnice na ulici Teherana, potem ko jo je ustrelil pripadnik iranske milice. Šlo naj bi za 16-letno Nedo, ki je v Iranu že postala mučenica protivladnih protestnikov. Video si lahko ogledate zgoraj, vendar je posnetek zelo nazoren, zato občutljivim osebam odsvetujemo ogled.
''Neda, tvoja smrt ne bo zaman," se glasijo objave na Twitterju, s katerimi po njeni smrti opozicija k dejavnosti poziva protivladne blogerje in protestnike.
Že pred tem je iranski vrhovni vodja ajatola Ali Hamenej napovedal, da bodo novi protesti sprožili ''kri, nasilje in kaos''. Po navedbah novega opozicijskega časopisa Kjabun (Ulica) pa naj bi iranske sile trupla ubitih odnašale iz mrtvašnic, da bi tako prikrili dejansko število mrtvih. Amnesty International pa opozarja, da je izjemno težko ugotoviti, koliko ljudi je bilo dejansko ubitih. Do nemirov pa prihaja tudi v drugih delih Irana, v mestih Širaz, Rašt in Isfahan. Protestniki še vedno vztrajajo, da so bile volitve poneverjene in da bi moral zmagati opozicijski kandidat Mir Hosein Musavi.
'Upiranje zahtevam ljudstva je v nasprotju z vero'
Po navedbah iranskih medijev so iranske oblasti aretirale tudi pet članov družine enega najbolj prominentnih iranskih politikov, pisatelja in nekdanjega predsednika, Akbarja Hašemija Rafsandžanija. Štiri naj bi po zadnjih podatkih že izpustili, še vedno pa je priporu njegova hči.
Glavni disidentski klerik v državi veliki ajatola Hosein Ali Montazeri pa je na svoji spletni strani pozval k tridnevnemu žalovanju za ubitimi v protestih. ''Upiranje zahtevam ljudstva je v nasprotju z vero. Razglašam tridnevno državno žalovanje od srede naprej,'' je zapisal Montazeri. Slednji je legendarni arhitekt islamske revolucije leta 1979, ki pa je v sporu s sedanjo oblastjo in zaradi tega že več let v hišnem priporu.
Pričakovati je nadaljevanje protestov in nasilja, saj je Musavi že napovedal, da je pripravljen na mučeništvo in da je potrebno nadaljevati pot proti cilju. Sedaj pa je še napadel islamistično oblast v Iranu rekoč, da je treba Iran očistiti ''laži in nepoštenja''. Prav tako je posvaril pred posledicami, če se bo nasilje nadaljevalo.
Izgnali dopisnika BBC
Potem ko so iranske oblasti že na začetku protestov pritisnile na medije glede poročanja o dogajanju v Teheranu, so sedaj izgnale še dopisnika britanske mreže BBC Jona Leyneja. Slednji mora državo zapustiti v 24 urah. Tudi ostale dopisnike tujih medijev imajo pod strogim nadzorom, tako na primer po poročanju BBC sploh ne smejo zapuščati svojih pisarn. Tudi agenciji Reuters so prepovedali snemanje in fotografiranje.
'Zahodne sile naj se ne vmešavajo'
Stari-novi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pa je medtem pozval Veliko Britanijo in ZDA, naj se prenehata vmešavati v notranje zadeve islamske republike. Zunanji minister Manušer Motaki pa je šel še dlje in obtožil uradni London, da poskuša sabotirati zadnje predsedniške volitve, na katerih je ponovno slavil Ahmadinedžad.
Britanski zunanji minister te obtožbe kategorično zavrača in jih označuje za ''brez vsake podlage''. Je pa ob tem kritiziral dejanja iranskih oblasti. ''Zavračam nasilje proti tistim, ki želijo uresničiti svojo pravico do izražanja mnenja,'' je dejal, poroča britanski Sky News.
Predsednik iranskega parlamenta Ali Laridžani je pred tem v iranskem parlamentu od odbora za zunanjo in varnostno politiko zahteval "vnovičen pregled" odnosov z Veliko Britanijo, Francijo in Nemčijo zaradi, kot je dejal, njihovih sramotnih izjav glede predsedniških volitev v Iranu.
Iranska vlada je poleg tega danes sklicala tudi diplomatske predstavnike vseh 27 držav članic EU, kar je danes potrdil tudi slovenski odpravnik poslov v Iranu Matjaž Ingolič. Češki zunanji minister Jan Kohout je v imenu predsedujoče EU, Češke, povedal, da EU na poziv iranskih oblasti že pripravlja odgovor, ki ga bo podala še drevi oziroma v ponedeljek zjutraj.
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes pozvala iranske oblasti k vnovičnemu štetju glasovnic z volitev in se zavzela proti uporabi sile nad protestniki. "Nemčija stoji ob strani prebivalcem Irana, ki želijo uresničevati svojo pravico do svobode izražanja in svobode združevanja," je poudarila.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.