Guvarner regije Ksinjang Nuer Baikeli je dejal, da so bili v spopadih ranjeni tudi številni policisti in da so ubrali take ukrepe, kot so jih morali. Ni jasno, kateri etnični skupini so pripadali tisti, ki jih je ubila policija, a vseeno je uradna potrditev števila umrlih pod streli policije presenetljiva. Take potrditve informacij so s strani kitajskih oblasti izjemno redke.
Baikeli je sicer majhni skupini medijev, med njimi tudi agenciji Reuters, dejal, da so bili nemiri skrbno načrtovani, za vsem pa naj bi stala izgnana separatistična skupina Ujgurov, ki želi odcepitev Ksinjanga od Kitajske. A separatistična skupina Ujgurov je zanikala te obtožbe in poudarila, da je nemire sprožila smrt delavca, ki je umrl po pretepu z moškim, ki pripada etnični skupini Han Kitajcev.
Napetosti so se začele stopnjevati po 5. juliju, ko so se po sprva mirnem shodu muslimanske etnične skupnosti Ujgur protestniki spopadli s policijo, začeli razbijati okna, zažigati avtomobile, nato pa so se spopadli še z dominantno etnično skupino Han Kitajci.
Skupno število umrlih v spopadih je sicer 197, okoli 1700 ljudi pa je bilo ranjenih. Med mrtvimi je največ Han Kitajcev.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.