Predsednik parlamentarne komisije Aleksander Toršin, ki je preiskovala sporno ravnanje pri reševanju krize talcev v šoli v severnoosetijskem mestu Beslan, je danes predstavil poročilo, v katerem je izpostavil, da regionalna policija ni upoštevala navodil o okrepitvi varnosti okoli šol. Toršin je varnostne sile obtožil malomarnosti, zaradi katere so skrajneži lahko zajeli talce.
Med pomanjkljivostmi je Toršin med drugim izpostavil tudi to, da je bilo že nekaj ur po vdoru čečenskih skrajnežev v šolo 1. septembra 2004 znano natančno število zajetih učencev, staršev in učiteljev, ki jih je bilo 1128. Kljub temu pa so lokalne oblasti vztrajale pri navajanju veliko manjše številke 354, je dejal. To pa je, kot so povedali preživeli, še dodatno razbesnelo ugrabitelje.
Večina talcev umrla v navzkrižnem ognju
Skrajneži so po vdoru v šolo vse talce zadrževali v šolski telovadnici, ki so jo obdali z eksplozivom. Večina od 331 umrlih, med katerimi je bilo 186 otrok, je izgubilo življenje v eksplozijah in strelih, s katerimi se je po posredovanju ruskih varnostnih sil končala tridnevna tragedija. Umrlo je tudi 31 teroristov.
Čečenski skrajneži, ki so v zameno za izpustitev talcev zahtevali umik ruskih sil iz Čečenije, so do Beslana prišli preko močno varovanega območja, zato so svojci žrtev prepričani, da so jim pri tem pomagali skorumpirani visoki predstavniki. Kritični so tudi do reševalne operacije, saj so po njihovem mnenju mnogi umrli po nepotrebnem, ker so varnostne sile v napadih uporabljale metalce ognja, minomete in tanke.
Toršin je uporabo omenjenega upravičil s tem, da so rešili življenja varnostnih sil, poudaril pa je tudi, da v poslopju med uporabo težkega orožja ni bilo več talcev. Povedal je tudi, da še niso uspeli ugotoviti, kdo je povzročil prvo eksplozijo v telovadnici, ki je vzpodbudila streljanje in druge eksplozije. Zavrnil pa je govorice, da naj bi bombo sprožil ugrabitelj, ki jo je imel privezano na nogo, potem ko ga je ustrelil vladni ostrostrelec.
Ker niso uspeli preprečiti napada, so sicer zaradi malomarnosti obtožili pet policijskih častnikov. Prav danes se je v Beslanu začelo predhodno zaslišanje treh iz Severne Osetije, na katerem so odredili začetek sojenja za 13. januar 2006.