Nemška policija je preiskala oba domova kopilota Andreasa Lubitza, ki bi letos dopolnil 28 let, in odnesla več njegovih stvari – med drugim tudi računalnik, da bi se prebili do motiva in odgovora, zakaj je namerno usmeril letalo Germanwings v gore v francoskih Alpah in tako ubil sebe ter še 149 ljudi. ''Našli smo nekaj, kar bomo zdaj odnesli na analizo. Ne moremo povedati kaj, ampak je morda pomembna sled, kaj se je zgodilo,'' je tiskovni predstavnik policije Markus Niesczery dejal za Daily Mail.
Nemško tožilstvo je potrdilo, da niso našli poslovilnega pisma. Prav tako niso odkrili znakov o političnih ali verskih motivih.
Pred delodajalcem skrival bolezen
So pa potrdili, da je pred delodajalcem skrival svojo bolezen, a niso povedali, za kakšno bolezen gre. Našli so nekatere dokumente, ki kažejo na ''obstoječo bolezen in ustrezno zdravljenje'', a analiza zaseženega materiala bo potekala več dni.
BBC sicer še navaja, da so našli tudi raztrgano bolniško opravičilo, po katerem bi moral biti Lubitz na usodni dan odsoten z dela. ''Dejstvo je tudi, da so med najdenimi dokumenti bolniška opravičila – raztrgana – zdajšnja in za dan strmoglavljenja, kar kaže na to, da je kopilot skrival svojo bolezen pred delodajalci,'' so dodali.
Vodstvo Germanwingsa je danes sporočilo, da v podjetju niso prejeli bolniškega opravičila, po katerem bi moral biti Lubitz na dan, ko se je zgodila nesreča, odsoten z dela.
Osebna stiska zaradi razhoda z dekletom?
Lubitz naj bi imel osebne težave, navaja britanski Daily Mail. Nedavno naj bi se razšel z dekletom, z njo naj bi bil celo zaročen. Lubitz je imel stanovanje v Düsseldorfu, v katerem naj bi živel z zaročenko, v Montabaurju pa je živel pri starših.
Klinika v Düsseldorfu: Lubitz je bil pri nas, a ne zaradi depresije
Nekateri nemški mediji navajajo, da je kopilot trpel zaradi depresije, a so danes te navedbe v kliniki v Düsseldorfu zanikali. Potrdili so sicer, da je Lubitz večkrat obiskal njihovo kliniko, in sicer februarja in marca letos. Nazadnje je bil tam 10. marca.
Tam je bil zaradi postavitve diagnoze, več pa ne morejo razkriti zaradi varovanja osebnih podatkov. So pa poudarili, da so navedbe medijev, da je Lubitz trpel zaradi depresije, napačne.
Dodali so, da sodelujejo v preiskavi in da so Lubitzovo zdravstveno kartoteko in vso dokumentacijo predali policiji. Ob tem so vsem svojcem, ki so v nesreči ostali brez svojih najdražjih, izrekli sožalje.
Že včeraj so se pojavile domneve, da je Lubitz zaradi depresije in izgorelosti prekinil šolanje pred šestimi leti, a v Lufthansi so poudarili, da je moral prestati vsa testiranja preden je z usposabljanjem lahko nadaljeval. Njegovi prijatelji ga sicer opisujejo kot prijetnega, sicer tihega mladega moža. Bil je športnik, redno se je udeleževal maratonov, med drugim navajajo tuji mediji.
Glede na navedbe internih dokumentov in virov Lufthanse, matične družbe Germanwingsa, je Lubitz preživel leto in pol na psihiatričnem zdravljenju. Zasebnega terapevta naj bi še vedno obiskoval. Te dokumente, ki jih preučujejo nemški preiskovalci, bodo predali tudi francoskim kolegom, poroča Bild.
Je dejanje načrtoval ali je šlo za trenutek neprištevnosti?
Francoski psihiater Samuel Lepastier je za BFM komentiral, da zaenkrat ne morejo vedeti, ali je kopilot načrtoval svoje dejanje. ''V psihiatriji noben test ne more odkriti trenutka preloma, ko se nekdo odloči, da bo udejanjil svoje misli,'' je pojasnil.
Organizacija za mednarodno civilno letalstvo, ki ima sedež v Montrealu, je poudarila, da bi morali piloti redno opravljati psihofizične teste. ''Piloti bi morali periodično skozi obsežen zdravstveni pregled, ki bi vključeval ne le oceno fizičnega zdravja, ampak tudi psihičnega,'' so sporočili.
Psihološki testi so predvideni pred samim usposabljanjem, nato pa je odvisno od družbe do družbe, če preverjajo psihično zdravje svojih zaposlenih.
Iskanje druge skrinjice
Reševalci na jugu Francije medtem nadaljujejo iskanje ostankov ponesrečenega letala družbe Germanwings. Posebno pozornost usmerjajo predvsem v iskanje druge črne skrinjice. Vreme je tam danes jasno in tako so lahko na goro l'Estrop že zjutraj poleteli helikopterji, ki v dolino vozijo tudi posmrtne ostanke žrtev. Sodno-medicinski izvedenci že tudi izvajajo identifikacijo posmrtnih ostankov žrtev.
Francoski policisti so dejali, da so do danes popoldne na kraju nesreče odkrili med 400 in 600 delov človeških teles. Upanja, da bi kakšno truplo odkrili nepoškodovano, ni.
Zadnje minute na letu
Grozljivo dogajanje na letalu v zadnjih minutah so razkrili francoski preiskovalci, ki so sporočili, da je pilot letala, ko so dosegli potovalno višino, odšel iz pilotske kabine, najverjetneje je šel na stranišče. Upravljanje letala je predal Lubitzu, ki pa je nato začel s spuščanjem letala, vrata v kabino pa je zaklenil.
V zadnjih minutah leta je bilo na posnetku iz črne skrinjice slišati pilota, ki je razbijal po vratih in skušal priti v kabino, tudi s pomočjo sekire. V notranjosti kabine pa je bilo mogoče slišati mirno dihanje. Kopilot v zadnjih minutah ni izrekel niti besede.
V zadnjih trenutkih so se zaslišali tudi kriki potnikov, ki so po mnenju preiskovalcev do zadnjega pravzaprav niso zavedali, kaj se dogaja. V goro so prileteli s hitrostjo 700 kilometrov na uro, tako da je smrt nastopila v trenutku.
Lufthansa ponuja finančno pomoč
Vodstvo Lufthanse je sporočilo, da je pripravljeno za vsako žrtev tragedije plačati takojšnjo finančno pomoč, in sicer v višini do 50.000 evrov.
KOMENTARJI (691)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.