Prejšnji mesec smo poročali o največjem taljenju ledu na Grenlandiji v zadnjih treh desetletjih, najnovejši podatki pa kažejo, da se poleti arktični morski led tali hitreje, kot so predvidevali znanstveniki.
S pomočjo satelitskih posnetkov, ki jih je s pomočjo satelita CryoSat-2 pridobila Evropska vesoljska agencija (ESA), so strokovnjaki izračunali, da je v zadnjih dvanajstih mesecih izginilo 900 kubičnih kilometrov poletnega morskega ledu. Taljenje naj bi tako bilo 50 odstotkov hitrejše od pričakovanega. Pospešeno taljenje naj bi povzročale povečane emisije toplogrednih plinov, s čimer se skeptiki, ki trdijo, da "okoljevarstveniki" namerno pretiravajo v smeri bližnje katastrofe, zagotovo ne bodo strinjali.
Novi podatki naj bi tako dokazovali, da se je debelina ledu na severu Kanade in na Grenlandiji v zadnjem desetletju znižala s šest na tri metre. Znanstveniki zato opozarjajo, da se bo lahko v prihodnjih letih zgodilo, da bo v poletnem času Arktično morje brez ledu. Zaradi tega naj bi se dvignile temperature ozračja, zvišala pa naj bi se tudi temperatura in gladina morja.
Seymour Laxon iz University College London (UCL) je za Guardian povedal, da je taljenje ledu pozimi bistveno počasnejše kot poleti, kar pomeni, da v zimskih mesecih nastaja več ledu kot pred leti, s čimer se do neke mere nadomestijo poletne izgube. Kljub temu pa naj bi bil trend pospešenega taljenja ledu na Arktiki, kjer se tudi temperature dvigajo hitreje kot drugod, več kot očiten.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.