Današnje praznovanje dneva hrvaških oboroženih sil poteka v senci novega velikega škandala v hrvaški vojski, ki je izbruhnil prejšnji teden po seji odbora sabora za obrambo. Razkrili so najmanj 31 zaposlenih v vojski, ki so poleg plače več kot deset let prejemali tudi nadomestilo na podlagi invalidske pokojnine.
Med njimi so nekateri visoki častniki, kot sta general Josip Stojković in brigadir Berislav Šipicki. Kot je dejala namestnica obrambnega ministra Višnja Tafra, gre za častnike, za katere je bilo leta 1999 ugotovljeno, da niso sposobni za delo in bi morali biti že zdavnaj upokojeni.
A zgodilo se je ravno nasprotno in častniki so poleg plače prejemali tudi invalidsko pokojnino, ki je znašala med 300 in 800 evri. Nekateri so bili celo, čeprav kot omejeno sposobni, poveljniki hrvaških enot v misiji Isaf v Afganistanu. Na ta način naj bi državni proračun oškodovali za približno 30 milijonov kun (štiri milijone evrov), so ocenili na obrambnem ministrstvu.
"V omenjeni aferi je bila storjena večja moralna kot finančna škoda, čeprav tudi finančna ni zanemarljiva. V vsakem primeru gre za predpise, ki jih je sprejel nekdo zunaj vojske, v vojski pa so to nekateri izkoriščali," je po izbruhu afere izjavil predsednik države in vrhovni poveljnik vojske Ivo Josipović.
Obrambni minister Ante Kotromanović je napovedal, da bodo preverili vse navedbe ter odpustili vse, za katere bodo ugotovili, da so kršili zakone. Na obrambnem ministrstvu sumijo, da je na seznamu tistih, ki so v obrambnem sektorju prejemali tako plače kot invalidske pokojnine, tudi več kot tisoč ljudi. Bili naj bi zaposleni v različnih službah ministrstva, in ne zgolj častniki.
"Vse je bilo v skladu z zakoni"
General Stojković, ki se je medtem upokojil, je dejal, da je bilo vse v skladu z zakoni in da je pripravljen prevzeti odgovornost, če bo treba. Ni skrival, da je več let prejemal 13.000 kun (1730 evrov) plače in še 5200 kun nadomestila (695 evrov).
"Hrvaški zavod za pokojninsko zavarovanje je ocenil, da sem omejeno sposoben za delo. Druga zgodba je, ker mi obrambno ministrstvo ni zagotovilo temu primernega delovnega mesta. Omenjenega denarja nisem zahteval, dobil sem ga od obrambnega ministrstva, saj nisem hotel v pokoj s 40 leti," je izjavil Stojković za Večernji list.
Prodajal naj bi potrdila o invalidskih pokojninah
Na Hrvaškem v prihodnjih mesecih pričakujejo tudi začetek sojenja nekdanjemu direktorju zagrebškega sklada za pokojninsko zavarovanje Dragu Rubalu, ki naj bi med letoma 2010 in 2011 na podlagi lažnih podatkov več osebam izdal potrdila o invalidskih pokojninah. Za vsako potrdilo naj bi prejel med 2000 in 5000 evri, v njegovi skupini, v kateri so bili tudi zdravniki, pa je bilo še pet oseb, ki so skrbele za lažno dokumentacijo.
Jutarnji list poroča, da se je približno 50 oseb, ki so na omenjeni način dobile invalidske pokojnine, dogovorilo s pravosodnimi organi, da bodo vrnili denar v zameno za pogojne kazni, medtem ko naj bi organizatorje prodaje lažnih potrdil čakalo po nekaj let zapora.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.