Ameriške oblasti so sprožile preiskavo o domnevni vlogi višjih častnikov ameriške vojske pri poneverbi deleža od 125 milijard dolarjev, namenjenih obnovi Iraka po strmoglavljenju nekdanjega diktatorja Sadama Huseina. Koliko denarja natančno manjka, verjetno ne bo znano nikoli, vendar poročilo posebnega generalnega inšpektorja za obnovo Iraka (SIGIR) kaže, da bi lahko šlo za več kot 50 milijard dolarjev. V tem primeru bo šlo za večjo denarno prevaro, kot je bila zloglasna Madoffova shema.
''Menim, da so pravo plenjenje Iraka po ameriški invaziji izvajali ameriški uradniki in pogodbeni delavci, ne pa ljudje iz revnih območij Bagdada,'' je dejal v Iraku delujoči ameriški poslovnež, poroča britanski časnik The Independent.
V enem primeru so uslužbenci SIGIR odkrili, da je bilo skoraj 58 milijonov dolarjev poslanih ameriškemu nadzorniku za osrednji in južni Irak Robertu Steinu, in sicer v paletah bankovcev po sto dolarjev. Stein se je celo fotografiral, stoječ na paletah denarja, sedaj pa je eden redkih, ki naj bi mu v Iraku sodili zaradi poneverbe in pranja denarja.
Kljub velikim vsotam, ki jih ZDA namenjajo obnovi Iraka vse od leta 2003, v Bagdadu še ni bilo videti kakšnih žerjavov, ki bi dejansko kaj gradili. Z izjemo tistih, ki so gradili novo ameriško veleposlaništvo. Eden redkih vidnih znakov vladnih prizadevanj za obnovo bagdadske infrastrukture pa je po poročanju Independenta sajenje palm in cvetja med voznimi pasovi glavne ceste v središču mesta. Drevje in cvetje morajo vsakih mesecev izkopati in potem ponovno nasaditi.
Iraški voditelji so prepričani, da je do kraje ali poneverbe velikih vsot denarja ameriške in iraške vlade lahko prišlo edino, če so bili v korupcijo vpleteni tudi najvišji predstavniki ameriške vojske v Iraku. V letih 2004 in 2005 je bil na primer ves denar – 1,3 milijarde dolarjev iraškega obrambnega ministrstva –, namenjen za vojaško usposabljanje, porabljen za nakup 28 let starih sovjetskih helikopterjev, ki niso niti leteti več mogli, in za stare oklepniki, ki so jih lahko prerešetali že naboji avtomatskih pušk. Takrat so bili za krajo okrivljeni iraški uradniki, vendar pa so večino nadzora nad ministrstvom izvajali Američani. Tako je lahko z njihove strani šlo bodisi za veliko površnost in zanemarjanje dela ali pa so bili neposredno vpleteni.
Kot še poroča častnik, naj bi v prvih letih ameriške okupacije Iraka od tega imeli največ dobička člani republikanske stranke z dobrimi zvezami. Tako je na primer 24-letni republikanec postal vodja bagdadske borze, ki pa je morala prenehati delovati. Uradno zato, ker je pozabil obnoviti najemno pogodbo za stavbo, v kateri je bila.
Doslej so za poneverbe odgovarjali redki in le za manjše vsote denarja ali pa še to ne. Tako je na primer eden od ameriških vojakov zaigral denar za obnovo iraškega boksa, ampak ni bil kaznovan, saj se ni mogel nihče spomniti, ali je šlo za 20.000 ali 60.000 dolarjev. Veliko denarja pa je šlo tudi skozi roke pogodbenih delavcev, ki naj bi jim visoke podkupnine dostavljali kar v škatlah za pice.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.