Letalo s posmrtnimi ostanki nekdanjega jugoslovanskega predsednika in haaškega obtoženca Slobodana Miloševića je popoldne pristalo na beograjskem letališču. Krsto, ki je bila ovita v srbsko zastavo, so na letališču dočakali najvišji predstavniki Socialistične partije Srbije (SPS), nekdanje Miloševićeve stranke. Pred poslopjem letališča pa se je zbralo okoli tisoč ljudi.
Posmrtne ostanke nekdanjega predsednika so z letališča odpeljali v mrtvašnico v bolnišnici Svetega Save, kjer se je zbralo več sto Miloševićevih privržencev.
Krsta naj bi, kot je pojasnil podpredsednik SPS Milorad Vučelić, do pogreba stala v srbski prestolnici, da bi se Miloševićevemu spominu lahko poklonili vsi, ki to želijo.
Vučelić, ki so ga najbližji člani Miloševićeve družine pooblastili, naj poskrbi vse potrebno za pogreb, je za srbsko televizijo povedal, da bo pogreb nekdanjega jugoslovanskega predsednika v soboto popoldne v Požarevcu, kjer se bodo od njega tudi svečano poslovili.
Po prihodu in pred pogrebom naj bi posmrtne ostanke Miloševića prenesli v šotor pred stavbo zveznega parlamenta v središču Beograda, kjer se bodo lahko od njega od četrtka od 10. ure poslovili ljudje. "Naj si samo drznejo odstraniti šotor," je dejal vodja poslanske skupine srbskih socialistov (SPS) Zoran Anđelković.
Pokopan bo na dvorišču
Kot poroča spletna stran B92.net, sta predsednik občinskega odpora SPS v Požarevcu, Miomir Ilić in direktor tamkajšnje komunalne službe, Saša Valjarević, potrdila, da bodo Miloševića pokopali na dvorišču družinske hiše Miloševićev v Požarevcu. Ilić je tudi dejal, da je to bila želja družine, s katero se strinja tudi SPS.
V soboto naj bi se od nekdanjega jugoslovanskega predsednika na slovesnosti v Beogradu poslovili opoldne, nato pa bodo truplo peljali v Požarevac, kjer se bodo od njega lahko ljudje poslovili od 14. ure, pogreb na domačiji njegovih staršev pa bo ob 15. uri. Kot je dejal Miloševićev pravni svetovalec Branko Rakić, nekdanji jugoslovanski predsednik ne bo pokopan z vsemi državniškimi častmi, vendar bo deležen dostojnega pogreba.
Konec ugibanj o kraju pogreba?
Sicer pa so se ves čas pojavljala ugibanja, kje v Srbiji bo Milošević pokopan. Pravni svetovalec družine pokojnega Miloševića Zdenko Tomanović je sicer v torek zvečer v Haagu povedal, da bodo nekdanjega jugoslovanskega predsednika pokopali v Beogradu.
Vdova Markovićeva se bo še odločila za udeležbo na pogrebu
Podpredsednik ruskega parlamenta Sergej Baburin trdi, da Mirjana Marković ne bo prišla v Beograd na pogreb svojega soproga, ker naj ne bi bila zadovoljna z varnostnimi zagotovili v Srbiji. Baburin naj bi bil v stalnih stikih s svojci pokojnega Miloševića, ki živijo v Moskvi, tudi z njegovim sinom Markom in bratom Borislavom Miloševićem. Markovićeva bo še sporočila, ali se bo udeležila pogrebnih slovesnoti.
Po navedbah sodišča Markovićeva lahko pride v Srbijo, ne da bi jo aretirali, vendar mora ob prihodu predati svoj potni list, družina pa mora plačati 15 tisoč evrov jamstva, da se bo 23. marca pojavila na zaslišanju na sodišču. Proti njej so namreč jeseni leta 2003 vložili obtožnico zaradi kaznivega dejanja nezakonitega posredovanja pri dodeljevanju stanovanj.
Ruski zdravniki potrdili rezultate obdukcije
Ruski zdravnik Leo Bokeria, ki je naredil obdukcijo Miloševićevega trupla, je povedal, da se strinja z oceno nizozemskih zdravnikov, ki so dejali, da je Milošević umrl zaradi srčnega napada. Vendar pa je dejal, da bi ga lahko zdravljenje v Moskvi rešilo. “Prišli smo do enakih zaključkov kot nizozemski kolegi. Smo zadovoljni s tem, kar smo videli,” je povedal Bokeria, direktor Bakuljevega inštitut za kardiovaskularne bolezni v Moskvi, kamor je želel Milošević na zdravljenje.
Bokeria je eden od ruskih zdravnikov, ki so jih iz Moskve poslali preverit rezultate obdukcije nizozemskih zdravnikov, potem ko ruske oblasti niso zaupale preiskavi Miloševićeve smrti. Dodal je še, da ne kaže nobenih znakov na samomor, ostajajo pa še vedno nepojasnjena vprašanja, ali so za Miloševića med sojenjem primerno skrbeli.
Ruska duma za neodvisno preiskavo smrti
Ruska duma je sprejela resolucijo, v kateri poziva k ustanovitvi neodvisne mednarodne komisije za preiskavo smrti nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića. Ruski poslanci so tudi menili, da bi moralo haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanjega Jugoslavije končati s svojimi dejavnosti. Za resolucijo je glasovalo vseh 437 prisotnih poslancev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.