
Družina in najožji prijatelji so se na zagrebškem pokopališču Mirogoj poslovili od nekdanjega hrvaškega premierja in predsednika Hrvaške socialdemokratske stranke (SDP) Ivice Račana, ki je umrl v nedeljo.
Datuma Račanovega pogreba v javnosti niso razkrili prej, saj je na željo umrlega potekal v krogu njegovih najbližjih. Račana so pokopali ob zvokih njegovih treh najljubših pesmi in brez govorov. Račanova stranka SDP je na spletni strani zapisala, da je „Račan odšel tako, kot si je želel – v miru in skromno“.
Tudi politika se je poslovila od nekdanjega premierja

Hrvaška socialdemokratska stranka (SDP) je prav tako danes pripravila žalno slovesnost v spomin na svojega prvega predsednika in nekdanjega hrvaškega premierja Ivico Račana. Komemoracija je bila odprta za državljane, koncertna dvorana Vatroslav Lisinski v Zagrebu pa je bila premajhna, da bi sprejela vse tiste, ki so se želeli posloviti od Račana.
Poleg Račanovih strankarskih kolegov, so na žalni slovesnosti govorili hrvaški predsednik Stipe Mesić, bivši slovenski predsednik Milan Kučan ter bivši nemški kancler Gerhard Schröder. Kučan se je spomnil "dogodkov iz prelomnega časa, v katerem se je odločala usoda nekdanje skupne države in so se postavljali temelji Hrvaške in Slovenije".
"Bil je to čas preizkušenj, čas odločitev in odgovornosti. Prelomni čas, v kakršnem so posledice napačnih odločitev lahko usodne, ker preprosto ne dovoljujejo popravkov. Čas, ki pokaže, kakšnega kova je človek. Takrat sem te tudi najbolj spoznal. Kot človeka čvrstega kova", je v poslovilnem govoru vidno ganjeno povedal Kučan.
Kučan je tudi poudaril, da je bil Račan zelo predan Hrvaški in hrvaškemu narodu. "V spominu te bom ohranil kot prijatelja Slovenije, svojega prijatelja, prijatelja evropske ideje. Ti si, Ivica, s svojim hrabrim delom skupaj s sodelavci rešil hrvaško čast. Zdravo, moj tovariš, bilo je lepo, družiti se s teboj,“ je svoj govor končal Kučan.
Na komemoraciji so med več tisoč državljani bili tudi predsednik slovenskih Socialnih demokratov (SD) Borut Pahor in član poslanske skupine SD Anton Rop, posebni poročevalec evropskega parlamenta za Hrvaško in socialist Hannes Swoboda ter glavni tajnik Socialistične internacionale Luis Ayala. Udeležila sta se je tudi hrvaški premier Ivo Sanader in predsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks.

Račan se je umaknil iz politike in javnega življenja 31. januarja, ko so zdravniki ugotovili, da ima raka, po poslabšanju zdravja pa je 11. aprila uradno odstopil s čela SDP. Račan je v svet politike vstopil leta 1972, ko so ga izbrali v centralni komite Zveze komunistov Hrvaške (SKH). Leta 1989 je prevzel vodenje SKH, ki je pod njegovim vodstvom zapustila 14. kongres Zveze komunistov Jugoslavije leta 1990. Potem si je prizadeval za ustvarjanje močne Hrvaške socialdemokratske stranke, s katero je leta 2000 zmagal na parlamentarnih volitvah. V njegovem štiriletnem mandatu predsednika vlade je Hrvaška začela proces demokratizacije in med drugim začela pogajanja o pridruževanju in stabilizaciji z Evropsko unijo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.