Upokojeni ameriški general John Sheehan je bil prvi mož ameriškega atlantskega poveljstva, v 90. letih prejšnjega stoletja pa je bil tudi poveljnik sil Nata, ravno v času, ko je bil konflikt v BiH in Hrvaški na vrhuncu. Pred senatnim odborom za oborožene sile je povedal, da je uzakonitev, da lahko geji in lezbijske prosto služijo v ameriški vojski, povzročala trenja v enotah in bi spodkopavala kohezijo v oboroženih silah. Na vprašanje senatorja Carla Levina, če so take probleme zaznali tudi v Veliki Britaniji in Izraelu, ki so prepoved služenja gejem in lezbijkam že odpravili, pa je odgovoril pritrdilno.
Pri tem je Sheehan dal za primer Nizozemsko, ki je takoj po končanju hladne vojne začela z reorganizacijo, s katero je želela socializirati vojsko, pri tem pa je dovolila tudi odkrito homoseksualnost. "Zaradi tega so bile njihove sile slabše pripravljene za vojno," je pojasnil.
Ravno zaradi tega niso preprečili pokola v Srebrenici
Nizozemska je bila med prvimi narodi, ki so odpravili diskriminacijo glede spolne usmerjenosti v vojaških vrstah, s tem pa so dovolili gejem, da so lahko že leta pred padcem Sovjetske zveze služili v vojski. Svoje trditve, da je prisotnost gejev med vojaki vplivala na slabšo pripravljenost enot, je podkrepil s primerom masakra v Srebrenici leta 1995. 400 nizozemskih vojakov, ki so delovali v okviru mironih enot ZN in so varovali Srebrenico, so srbske sile brez težav obvladale in nato pobile okoli 8.000 muslimanskih mož in dečkov.
Pri tem ga je senator Levin vprašal, ali so mu nizozemski poveljniki povedali, da je bil srž problema ravno prisotnost gejev v vojski. "Gre za kombinacijo. Da, povedali so mi, da je to del problema," je nekdanji poveljnik pojasnil vidno vznemirjenemu senatorju.
Nizozemska vojska takim trditvam nasprotuje
Ko so ameriški mediji za komentar vprašali nizozemsko vojsko, pa je ta izrazila presenečenje. Predstavnik nizozemske vojske Roger van de Wetering je povedal, da so take trditve popolnoma nesmiselne in da ne more verjeti, da je lahko mož, kot je Sheehan, izjavil kaj takega. Dodal je, da takih trditev še nikoli ni slišal.
Zgodovinarji sicer trdijo, da so bili nizozemski mirovniki na Balkanu slabo opremljeni , dodatno pa naj bi jih ohromile operativne omejitve, ki so jih sprejeli Združeni narodi.
Do omenjenega zaslišanja v ameriškem senatu prihaja dva meseca potem, ko je predsednik Barack Obama pozval kongres, naj prekliče prepoved zakona, ki prepoveduje služenje tistim vojakom, ki svoje homoseksualne usmerjenosti ne skrivajo. V tem času so se odzvali številni vojaški poveljniki, ki so odpravo prepovedi služenja istospolnim podprli. Nekateri so sicer temu nasprotovali, a so zatrdili, da se bodo podredili odločitvi kongresa in jo bodo, če bo sprejeta taka odločitev, tudi izvajali.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.