
Več potnikov je bilo ranjenih. Po besedah ministra za javno varnost Armanda Calidonia je 16 ljudi umrlo na kraju dogodka, sedem pa v bolnišnici. Napad se je zgodil v četrtek v mestu San Pedro Sula na severu države. Oblasti so že prijele več osumljencev. V napadenem avtobusu so bili večinoma otroci in ženske.
Oživelo že razpadlo gverilsko gibanje?
Podrobnosti o motivu za napad niso znane. Napadalci so se v pismu na kraju dogodka predstavili kot pripadniki gverilskega Ljudskega osvobodilnega gibanja Cinchonero, ki je sicer razpadlo pred več kot 10 leti.
V pismu so se napadalci pritožili nad predsednikom honduraškega parlamenta Porfiriom Lobom, ki se namerava prihodnje leto kot kandidat vladajoče Nacionalne stranke sodelovati na predsedniških volitvah, predsednikom države Ricardom Madurom in ministrom za varnost Oscarjem Alvarezom.
Gverilci ali le kriminalci?
Predsednik honduraškega parlamenta je v četrtek zvečer izključil možnost, da bi bili napadalci gverilci in je odgovornost za dejanje pripisal navadnim kriminalcem. Honduraški predsednik Ricardo Maduro je poboj označil za barbarsko in strahopetno dejanje ter policiji in vojski odredil, naj poiščeta vse odgovorne.
Mesto San Pedro Sula velja za trdnjavo t.i. maras - zelo nasilnih mladoletnih kriminalnih tolp. Predsednik Maduro je v minulih letih večkrat poskušal s povečanimi operacijami policije in vojske zajeziti tovrsten kriminal. Pred nekaj tedni je sporočil, da so njemu samemu in članom njegove družine grozili s smrtjo.