V Franciji je pokojninska reforma, ki sproža množične proteste in stavke, prestala zadnje glasovanje. O reformi je namreč odločal spodnji dom parlamenta (narodna skupščina), potem ko jo je v torek dokončno potrdil zgornji dom (senat). Za je glasovalo 336, 233 predstavnikov narodne skupščine pa je bilo proti.
A francoski socialisti se ne bodo predali: napovedali so namreč ustavno presojo.
Da reforma postane zakon, jo mora podpisati francoski predsednik Nicolas Sarkozy, zaradi postopka pred ustavnim svetom, ki so ga sicer v Elizejski palači predvideli, pa bo do tega koraka po napovedih francoskih medijev verjetno prišlo šele sredi novembra.
Vodja poslanske skupine socialistov Jean-Marc Ayrault je napovedal, da se bo boj proti zakonu o pokojninski reformi nadaljeval tudi v okviru proračunske razprave. Napovedal je še, da bodo socialisti, če bodo zmagali na volitvah leta 2012, starost za upokojitev vrnili na 60 let.
Na sprejem pokojninske reforme se je danes že odzval francoski premier Francois Fillon, ki je nasprotnike pokojninski reformi pozval, naj spoštujejo sprejem zakona. "Zakon bi morali sedaj vsi spoštovati," je opozoril Fillion.
Demonstracije še trajajo
Proti reformi Francozi protestirajo že mesece. Zadnji val protestov in stavk je Francijo zajel 12. oktobra, zaradi njega pa so se v državi med drugimi soočili s težavami v železniškem in letalskem prometu, pomanjkanjem goriva in krizo s smetmi.
Demonstracije so se v torek nekoliko umirile, kljub temu pa jim konca še ni videti. Sindikati so namreč za četrtek pozvali k še enemu množičnemu uporu, ki naj bi ga ponovili tudi 6. novembra.
Najbolj sporen del reforme je postopen dvig upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let do leta 2018. Tisti, ki niso plačevali zadostnih prispevkov, pa se bodo namesto pri 65 lahko upokojili šele pri 67 letih.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.