
Pred desetimi leti so srbske sile pod poveljstvom generala Ratka Mladića in takratnega predsednika Republike srbske Radovana Karadžića v Srebrenici pobile več kot 8000 muslimanskih dečkov in mož. Poboj se je v evropsko zgodovino zapisal kot najhujši po II. svetovni vojni.
Ob desetletnici poboja bodo v spominskem centru Potočari pokopali več kot 600 posmrtnih ostankov žrtev iz šestdesetih množičnih grobišč po vsej državi. Gre za moške in fante, stare od 14 do 75 let, ki so jih že uspeli identificirati. V omenjenem spominskem centru so od odprtja leta 2003 do danes pokopali 1327 identificiranih trupel žrtev iz Srebrenice.
Iskanje pogrešanih
Srebreniške ženske, ki so dolga leta upale, da so njihovi sinovi in možje preživeli poboj, si zdaj želijo, da bi našli vsaj njihove posmrtne ostanke in jih dostojno pokopali.

4500 žrtev, pokopanih v množičnih grobovih, namreč še vedno ni identificiranih, dvajset grobov še ni izkopanih. Prepoznavanje žrtev poteka počasi, pomagajo si z analizami DNK.
Mednarodna udeležba na slovesnosti
Slovesnosti naj bi se udeležilo 50.000 ljudi, med njimi predstavniki 50 držav in mednarodnih organizacij ter svojci žrtev.
Tokrat se bodo slovesnosti prvič udeležili tudi predstavniki srbskih oblasti, čeprav temu nasprotujejo matere in žene pobitih Muslimanov. Prihod so potrdili predsedniki Srbije in Črne gore, Srbije, pa tudi Hrvaške. Med zunanjimi ministri se bosta slovesnosti med drugimi udeležila slovenski Dimitrij Rupel, ki bo predstavljal tudi OVSE, ter nizozemski Ben Bot kot predstavnik države, katere modre čelade so bile neme priče genocida v takratnem varovanem območju Združenih narodov. ZDA bo predstavljal veleposlanik za vprašanja vojnih zločinov, Velika Britanija pa bo v Srebrenico poslala zunanjega ministra.

Med udeleženci bodo tudi številni svojci žrtev, predvsem ženske in otroci, od katerih mnogi deset let po tragediji še vedno ne vedo, kje so njihovi najbližji pokopani, če so živi ali mrtvi. Zanje so organizirali prevoz z 220 avtobusi iz vse države.
V Potočare pa bodo prišli tudi udeleženci Pohoda smrti-pot svobode, posvečenega spominu na vse, ki so umrli v pokolu. Pohod so začeli v petek nedaleč od Zvornika po poti, kjer so pred desetimi leti bežali iz Srebrenice.
Strogi varnostni ukrepi
Oblasti so sprejele izjemne varnostne ukrepe ob slovesnosti, posebej potem, ko so v spominskem parku minuli teden našli 35 kilogramov podtaknjenega eksploziva. Za varnost bo tako v Potočarih skrbelo okoli 1500 policistov, dogodek pa bo spremljalo več kot 460 novinarjev iz vsega sveta.

Združeni narodi so odpovedali
Srebrenica je bila od leta 1993 varovano območje Združenih narodov, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov.
Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 6. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov in jo nato 11. julija tudi zavzela. V nekaj dneh so ubili več kot 8000 Muslimanov.
Odkrili spomenik srbskim žrtvam
V kraju Skelane blizu Srebrenice v Bosni in Hercegovini so danes odkrili spominsko obeležje z imeni 300 srbskih civilistov iz tega kraja, ki so jih v letih 1992 in 1993 ubile muslimanske paravojaške enote iz Srebrenice pod poveljstvom Naserja Orića, ki mu zdaj sodijo na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.