REM, Pearl Jam, Billy Bragg in Rage Against the Machine so samo nekatere glasbene skupine in izvajalci, ki od ameriške vlade zahtevajo, naj jasno pove, ali je bila njihova glasba uporabljana kot mučilni instrument v zloglasnem ameriškem zaporu Guantanamo na Kubi. Glasbeniki ob tem tudi zahtevajo takojšnje zaprtje omenjenega zapora, ki je postal svetovno znan zaradi dvomljivih taktik zbiranja informacij od domnevnih teroristov.
Ena od njih naj bi bila prav preglasno predvajanje glasbe nekaterih ameriških izvajalcev.
Pravica do obveščenosti
Ti so zdaj na podlagi zakona o pravici do obveščenosti ameriško vlado pozvali, naj končno pove resnico o uporabi glasbe v namene mučenja, saj pravijo, da imajo dokaze, ki pričajo temu v prid. Po njihovih informacijah je bila glasba uporabljena z namenom “poniževanja, zastraševanja, kaznovanja, dezorientiranja”, pa tudi zato, da kaznjenci več dni niso mogli zaspati.
Nekdanji zaporniki iz Guantanama so sicer že pred časom povedali, da so jim pazniki predvajali pesmi skupine AC/DC, Britney Spears, Bee Gees in celo glasbo iz televizijske oddaje Sezamova ulica, da bi jih psihično izčrpali. Celice na Kubi pa naj bi polnili tudi zvoki glasbe iz oglasa za mačjo hrano ter melodija iz neke ameriške risanke.
'Z glasbo skušali preprečiti komunikacijo'
Izvršni direktor nevladnega raziskovalnega inštituta, arhiva in knjižnice National Security Archive na univerzi George Washington, ki analizira in objavlja dokumente, pridobljene od vlade na podlagi zakona o pravici do obveščenosti, Thomas Blanton je ob tem dejal, da je “ameriška vlada v Guantanamu džuboks spremenila v instrument mučenja”. Ameriška vlada medtem zagotavlja, da je bila glasba predvajana zgolj zato, da bi preprečila komunikacijo med zaporniki.
Glasbeniki zdaj zahtevajo objavo celotnega seznama pesmi, ki so jih uporabljali v zaporu. S tem hočejo hkrati izraziti protest proti obstoju institucije, za katero je ameriški predsednik Barack Obama že pred časom dejal, da ga bo po hitrem postopku zaprl.
Ogorčenost
“Zadnjih trideset let smo podpirali miroljubnost in pravičnost, zdaj pa ugotovimo, da so glasbo naših prijateljev (Billyja Bragga, op. a.) uporabljali kot del mučilnih tehnik, ne da bi sami to vedeli oziroma privolili v to. To je grozljivo. To je protiameriško in pika,” so ostri v skupini REM.
Tom Morello iz Rage Against the Machine ima podobno stališče. “Ob dejstvu, da je bila glasba, ki sem jo pomagal ustvariti, uporabljena v nehumane namene, mi je kar slabo. Mučenje se mora končati in Guantanamo moramo čim prej zapreti.”
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.