Tujina

Množično slovo od Arafata

Kairo/Ramala, 12. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Palestinskega voditelja so pokopali v ograjenem prostoru v njegovi rezidenci v Ramali, potem ko so si varnostne sile komaj uspele utreti pot skozi večtisočglavo množico.

Arafata, ki je sunitski musliman, so pokopali v skladu z islamskimi običaji. Truplo so položili v grob na desni bok, tako da z obrazom gleda proti Meki. Običajno so na pogrebih navzoči le moški, ženske in otroci pa obred spremljajo z razdalje.

Po dveurni pogrebni slovesnosti v vojaškem kompleksu Gala, v severnem delu Kaira, so truplo 75-letnega Jaserja Arafata z egiptovskim vojaškim letalom prepeljali na letališče v kraju al Ariš na severu Sinajskega polotoka. Tam so krsto premestili v egiptovski vojaški helikopter, ki je truplo pripeljal v Ramalo.

Medtem je več tisoč Palestincev vdrlo v kompleks Mukata v Ramali, kjer je Arafat preživel zadnja tri leta. Varnostniki so najprej manjši skupini zbranih pred poslopjem dovolili vstop, nato pa so ostali Palestinci začeli množično plezati čez ograjo okoli Mukate in varnostniki jih niso mogli ustaviti.

Pred Mukato so se zbrani tudi člani skrajnega gibanja Brigade mučenikov al Aksa, ki se je preimenovalo v Brigade mučenika Jaserja Arafata. Prek zvočnikov so vzklikali pohvale palestinskemu voditelju: "Abu Amar, ti si simbol revolucije." Obenem je bilo moč slišati tudi žalitve na račun novega palestinskega vodstva.

Kaos ob pristanku helikopterja

Le nekaj kilometrov od rezidence palestinskega voditelja je, preden je prispel helikopter s posmrtnimi ostanki Arafata, eksplodiral avtomobil bomba. Ubiti sta bili dve osebi.

Ko je helikopter s posmrtnimi ostanki palestinskega voditelja pristal v Ramali, se je k njemu zgrnila množica več tisoč Palestincev, ki jih vojska kljub strelom v zrak ni mogla zadržati. Potniki na helikopterju tako nekaj časa niso mogli odpreti vrat. Palestinska delegacija, ki je spremljala krsto na poti iz Egipta, je poskušala prepričati množico, da se umakne, vendar pri tem ni bila uspešna. Čez približno pol ure so si vojaki le utrli pot in uspeli odriniti množico, tako da so krsto preložili s helikopterja na streho avtomobila, ki jo je odpeljal do že izkopanega groba. Ker so razmere ob prihodu Arafatove krste v Ramalo ušle izpod nadzora, so slovesnost ob pogrebu močno skrajšali.

Palestinski vojaki so s streljanjem v zrak skušali pregnati množico (Foto: Reuters)
Palestinski vojaki so s streljanjem v zrak skušali pregnati množico (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Je grob v Ramali Arafatova zadnja postaja?

Palestinskega voditelja so pokopali v ograjenem prostoru v njegovi rezidenci. Položili so ga v grob iz kamna in marmorja, muslimanski kleriki pa so citirali verze iz korana. Ob grobu so se zbrali številni visoki palestinski predstavniki, med njimi premier Ahmed Kurej in novi predsednik Palestinske osvobodilne organizacije Mahmud Abas.

Slovesnost ob pogrebu so zaradi kaosa v Ramali precej skrajšali (Foto: Reuters)
Slovesnost ob pogrebu so zaradi kaosa v Ramali precej skrajšali (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Grob v Mukati pa naj bi bil po nekaterih podatkih le začasen. Arafat sam je namreč izrazil željo, da bi bil pokopan v Jeruzalemu, kar je izraelski premier Ariel Šaron odločno zavrnil.

Pogrebna slovesnost v Kairu

Ob pristanku helikopterja je nastal pravi kaos
Ob pristanku helikopterja je nastal pravi kaos FOTO: POP TV
Pogrebne slovesnosti v Kairu se je udeležilo več kot 100 predstavnikov tujih držav. Slovenijo je zastopal zunanji minister Ivo Vajgl.

Pogrebna slovesnost se je začela s kratko molitvijo v mošeji v egiptovskem vojaškem kompleksu Gala, ki so se je udeležili le muslimanski politiki in svojci palestinskega voditelja. V posebnem šotoru nedaleč stran so se medtem zbrali državniki z vsega sveta, ki jih je pozdravil egiptovski predsednik Hosni Mubarak.

Gostje so izrazili sožalje novemu predsedniku Palestinske osvobodilne organizacije Mahmudu Abasu, vodji Arafatovega gibanja Fatah Faruku Kadumiju, predsedniku palestinskega parlamenta Rauhiju Fatuhu in Arafatovemu nečaku, palestinskemu odposlancu v Združenih narodih Naserju al Kidvi.

Palestinski zunanji minister Nabil Šat in soproga pokojnega palestinskega voditelja, Suha (Foto: Reuters)
Palestinski zunanji minister Nabil Šat in soproga pokojnega palestinskega voditelja, Suha (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V skladu z islamskimi običaji Arafatova soproga Suha Arafat ni bila prisotna na slovesnosti, temveč se je skupaj z devetletno hčerko Zahvo pojavila šele na letališču.

Egiptovska častna garda je nato Arafatovo krsto odnesla iz mošeje in jo položila na voz, ki mu je po močno zastraženi ulici do letališča sledila državniška procesija. Na letališču Al Maza so se še zadnjič in z najvišjimi državniškimi častmi poslovili od Arafata, katerega truplo so naložili na letalo za Ramalo. Na letališču so ob tem zaigrali palestinsko himno.

Zastrupitev najbolj možen vzrok smrti

Vodilni jordanski nevrolog Ašraf al Kurdi, ki je zdravil palestinskega voditelja Jaserja Arafata, je dejal, da je zastrupitev najbolj možen vzrok smrti 75-letnega Arafata. "Eden od vzrokov za poškodbe trombocitov je strup. Čeprav še ni dokončno znano, menim, da je najbolj možen vzrok za Arafatovo skrivnostno smrt zastrupitev," je dejal. Al Kurdi je zato zahteval, da se na Arafatovem truplu opravi avtopsija.

Jordanski zdravnik je zahteval, da se na Arafatovem truplu opravi avtopsija
Jordanski zdravnik je zahteval, da se na Arafatovem truplu opravi avtopsija FOTO: Reuters

Skrajni palestinski organizaciji Hamas in Islamski džihad sta že pred dnevi obtožili Izrael, da je zastrupil Arafata. Izraelski zunanji minister Silvan Šalom je to odločno zavrnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20