Na pogrebu v Džalalabadu na vzhodu države se je zbralo okoli 10 tisoč ljudi, krsto ovito z državno zastavo pa so pokopali v družinsko grobnico na pokopališču mošeje Amirja Šahida. Ob tem je častna straža v zrak izstrelila sedem nabojev.

Mnogi udeleženci pogreba so nosili vence s slikami pokojnega Kadirja, ki so ga položili v grob poleg njegovega brata, legendarnega uporniškega poveljnika Abdula Haka. Slednjega so lani zajeli in nato obesili talibani, potem ko se je vtihotapil v Afganistan z namenom organizirati upor proti talibanski milici.
Še pred tem je bila pogrebna slovesnost glavni mošeji v Kabulu, kjer so se Kadirju poklonili vsi vodilni predstavniki oblasti, med njimi tudi predsednik Karzaj. Po obredu so krsto ovito v afganistansko zastavo pospremili na pot v njegovo rojstno mesto Džalalabad. Kadir je bil sicer eden vodilnih borcev proti talibanskemu režimu.

Med prebivalci, predvsem Kadirjevimi podporniki vlada izjemna žalost, mnogi pa zahtevajo maščevanje nad storilci. Zaradi morebitnih nemirov so bile močno okrepljene tudi varnostne sile v Kabulu in Džalalabadu, v povečani stopnji pripravljenosti pa so bile tudi mednarodne mirovne sile v Afganistanu. Varnostni ukrepi so bili še posebej okrepljeni pred Kadirjevo hišo, kamor so se zgrinjale množice ljudi, da bi se od njega še zadnjič poslovili. Afganistanska vlada je torek razglasili za državni dan žalovanja.
Preiskava atentata se je že začela

Policija je takoj po včerajšnjem atentatu prijela deset Kadirjevih telesnih stražarjev, saj sumi, da namenoma niso ukrepali in prijeli napadalca, ki sta streljala na Kadirjev avto. Vodja varnostnih sil, Mohamad Jurat je izjavil, da je za napad najverjetneje odgovorna Al Kaida, zato je afganistanski predsednik Hamid Karzaj imenoval posebno komisijo, ki bo preučila atentat. Afganistansko zunanje ministrstvo je včerajšnje streljanje na podpredsednika Kadirja v Kabulu označilo kot teroristični napad.
Iz ZDA pozivi za večjo ameriško prisotnost v državi

Več ameriških senatorjev je po atentatu na afganistanskega podpredsednika Hadži Abdul Kadirja od ameriških oblasti zahtevalo napotitev več ameriških vojakov v Afganistan, pa tudi razširitev varnostne cone zunaj Kabula. "Vemo, da smo šli v to vojno, da očistimo to deželo, tako da ne vidim razloga za polovičarske varnostne ukrepe, s čimer dopuščamo možnost, da država zopet postane teroristično zatočišče", je za neko ameriško televizijsko postajo dejal Evan Bayh, demokratski senator iz Indiane.
"Šli smo v vojno. Zmagali smo. Ne zgubimo jo sedaj," je še dejal Bayh. Podobno sta ameriške oblasti pozvala še najmanj dva senatorja. Ameriški predsednik je atentat že obsodil, dodal je, da se je s tem povečala zavezanost ZDA, da stabilizirajo Afganistan.
ZDA pa načrtujejo radikalne spremembe njihovega vojaškega posega v Afganistanu. Ameriški vojaški kontingent v Afganistanu naj bi se v prihodnje bolj posvečal svetovanju in podpori akcijam afganistanske vlade, kot pa samostojnim vojaškim akcijam, piše ameriški dnevnik Washington Post. "Vojaško gledano je vojna za zdaj končana," je časnik navedel besede nekega visokega ameriškega častnika v Afganistanu. Kljub temu bo približno 7000 ameriških vojakov, kolikor jih je trenutno v Afganistanu, verjetno še kar nekaj časa, "najverjetneje še kako leto", ostalo v Afganistanu. Vojaške akcije bodo tako kot ob začetku ameriškega posredovanja v Afganistanu vodile manjše enote specialnih sil, izvajale pa enote lokalnih afganistanskih sil.
Več skrbi ameriški vojski povzroča položaj v Pakistanu, kjer naj bi se skrivali prebegli borci teroristične mreže Al-Kaida in pripadniki talibanov. Vojaški strategi že načrtujejo večjo navzočnost ameriških sil na meji med Afganistanom in Pakistanom, bolj aktivni pa naj bi bili tudi agenti ameriške tajne službe CIA.
Zavezniško letališče tarča napada
Na letališče v provinci Host na vzhodu Afganistana, ki ga uporabljajo Američani in njihovi zavezniki v boju proti pripadnikom teroristične mreže Al Kaida in talibanom, so neznanci v soboto zvečer izstrelili štiri rakete. Po napadu so območje nad letališčem začela preletavati ameriška letala. Po poročanju afganistanske tiskovne agencije, so afganistanske oblasti napad potrdile in zatrdile, da ni terjal smrtnih žrtev. Rakete naj bi padle izven območja letališča. Letališče v Hostu je bilo v zadnjih mesecih sicer pogosto tarča napadov, vendar doslej noben od napadov ni terjal smrtnih žrtevcije.