
Do izvolitve novega prvega človeka Kosova naj bi Rugovo v skladu s kosovsko ustavo začasno nasledil predsednik kosovske skupščine Nexhat Daci.
Kosovske oblasti so razglasile petdevno žalovanje za predsednikom Ibrahimom Rugovo, ki je umrl v soboto, star 61 let. Pokopali ga bodo v četrtek opoldne v Prištini. Tako so se odločili njegovi svojci, medtem ko je vlada za dan pogreba predlagala sredo. Predsednikovi posmrtni ostanki bodo v ponedeljek in torek v stavbi kosovske skupščine.
Mimo vile v kosovski prestolnici, kjer je Rugova živel, se že ves dan vije dolga vrsta ljudi, ki se želijo posloviti od svojega predsednika. Prinašajo mu rože in prižigajo svečke, številni so mu spoštovanje izrazili tudi ponoči. Kosovske zastave visijo na pol droga.
Žalna slovesnost kosovskega parlamenta
Vodja misije Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Soeren Jessen-Petersen je dan po smrti Rugove pozval kosovske politike k enotnosti. "Uresničenje vizije predsednika Rugove je odslej v vaših rokah, v rokah političnih voditeljev Kosova, katerih enotnost in navezanost na to vizijo bosta v prihodnjih mesecih ključnega pomena," je dejal na današnji žalni seji kosovskega parlamenta v Prištini. "Ibrahim Rugova je bil tako dolgo vpliven element v politiki Kosova, da si je težko predstavljati Kosovo in kosovske politike brez njega," je še dodal vodja UNMIK.
Predsednik kosovske skupščine Nexhat Daci, po smrti Rugove tudi vršilec dolžnosti predsednika pokrajine, je na žalni slovesnosti poudaril, da je smrt Rugove "najbolj težek trenutek za prebivalce, institucije in predstavnike mednarodne skupnosti na Kosovu". "Predsednik Rugova je bil z vsem svojim življenjem in delom v službi kosovskega naroda. Njegovo delo in prizadevanja so glavni steber in neomahljivi temelj svobodnega Kosova kot neodvisne in suverene države," je dodal Daci. Tudi po besedah kosovskega premierja Bajrama Kosumija je v soboto umrl "človek miru in neodvisnosti Kosova".
Haaški obtoženec na pogrebu

Na pogrebu bo tudi nekdanji premier Kosova Ramuš Haradinaj. Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki ga kot nekdanjega poveljnika albanske Osvobodilne vojske Kosova (OVK) obtožuje vojnih zločinov v pokrajini leta 1998, mu je namreč dovolilo udeležbo na pogrebni slovesnosti, čeprav ima prepoved nastopanja v javnosti.
Drnovšek: Rugova je bil velik mož
Na zadnji poti bo Rugovo pospremil tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek, ki je v Prištino že poslal svoje sožalje. V brzojavki je zapisal, da se bomo predsednika Rugove spominjali kot velikega moža, ki je življenjsko delo posvetil prizadevanjem za politične in kulturne pravice albanskega naroda na Kosovu in ki se je vedno zavzemal za miroljubno rešitev za svoj narod.
Sožalja z vsega sveta
Številni tuji državniki so družini Rugove in kosovskim oblastem izrazili sožalje, med njimi tudi slovenski premier Janez Janša in zunanji minister Dimitrij Rupel.
V Prištino pa je dan po smrti kosovskega voditelja prispela tudi sožalna brzojavka iz Washingtona. "Združene države so izgubile velikega prijatelja. Prebivalci Kosova so izgubili velikega voditelja," je v sporočilu zapisala ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice.

Preložili pogajanja
Rugova, ki je predstavljal simbol boja kosovskih Albancev za neodvisnost Kosova, je bolehal za pljučnim rakom, njegova smrt pa je prišla v za pokrajino občutljivem času, saj stoji Kosovo na pragu pogajanj o prihodnjem statusu.
Zaradi smrti Rugove so sicer za prihodnjo sredo načrtovana pogajanja o decentralizaciji oblasti na Kosovu med Beogradom in Prištino preložili na začetek februarja, je potrdila tiskovna predstavnica ekipe posebnega odposlanca Združenih narodov za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova Marttija Ahtisaarija Hua Jiang.

Simbol boja za neodvisnost
Predsednik Kosova je bil ena izmed osrednjih figur v boju za neodvisnost Kosova od Srbije vse od začetka 90. let preteklega stoletja. Že leta 1989 je ustanovil stranko Demokratska zveza Kosova (LDK) in postal njen prvi predsednik. Na tem položaju je ostal vse do februarja lani, po prevzemu tretjega položaja predsednika Kosova pa je moral zaradi pritiska mednarodne skupnosti vodilno vlogo v stranki zapustiti.