Ocenjuje se, da so si ponedeljkov pogreb kraljice Elizabete II. ogledale kar 4 milijarde ljudi, s čimer je to postal najbolj gledan televizijski prenos vseh časov. Gre za skupno dvakrat več ljudi, kot jih je bilo na svetu, ko se je kraljica rodila.
In takih, ki imajo tako veličastno zadnjo pot, ni veliko. Eden teh je Nelson Mandela, obraz boja proti apartheidu. Leta 2013 se je njegove slovesnosti udeležilo kar 52 predsednikov in 16 premierjev. Glede na število prisotnih politikov in državljanov za enega največjih pogrebov v zgodovini velja tudi Titov pogreb, saj se ga je udeležilo 209 delegacij iz 127 držav, štirje kralji, pet princev, 31 predsednikov držav, 22 predsednikov vlad in 47 zunanjih ministrov.
Ko govorimo o udeležbi političnih razsežnosti, moramo omeniti tudi pogreb papeža Janeza Pavla II. v Rimu leta 2005, ko je BBC poročal, da je bilo med 250.000 ljudmi, zbranimi na Trgu svetega Petra, približno 200 svetovnih voditeljev, od tega najmanj 70 predsednikov in premierov, po televiziji pa naj bi si ga ogledalo več kot 2 milijardi ljudi. Državnega pogreba enega najpopularnejših ameriških predsednikov pa se je leta 1963 udeležilo okoli 500.000 ljudi in 19 voditeljev prijateljskih držav, velja pa za največji pogreb v zgodovini ZDA.
Ko govorimo o množici, kjer povsem natančne ocene sicer težko dobimo, pa naj bi največji, celo Guinnessov, rekord imel pogreb Annaduraija, indijskega tamilskega politika, leta 1969, ko naj bi na ulice šlo kar 15 milijonov ljudi.
Pogreb kraljice je v Veliki Britaniji prvi državniški po smrti Winstona Churchilla leta 1965.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.