Odnosi med Berlinom in Atenami so dosegli novo dno. Čeprav so v Bruslju jasni, da novi pogajanj pred referendumom, ki ga bodo izvedli v nedeljo, ne bo, nihče ne skopari s komentarji.
Nemški parlamentarci pravijo – in pri tem niso ravno osamljeni niti na ravni drugih članic evroobmočja – da grški premier Aleksis Cipras laže javnosti, poleg tega pa še išče grešnega kozla za trenutno dogajanje povsod, razen na lastnem pragu in tudi pri sebi.
Cipras je namreč evropske partnerje označil za države, ki jih "vodijo ekstremno konservativne sile", okrivil jih je, da izsiljujejo državo in jim na koncu naprtil še krivdo za to, da so grške banke zaprte, da so uvedli kapitalske kontrole, dvigovanje gotovine pa je omejeno.
Še enkrat več je ljudstvu ponovil, da bodo v nedeljo glasovali o pogojih pomoči, ne o obstanku v evroobmočju. Preostanek EU pa na drugi strani precej enotno: glasuje se o obstoju v evroobmočju. A Cipras pravi, da tisti, ki tako pravijo, lažejo.
Ob predstavi za javnosti pa se marsikaj dogaja tudi za kulisami. Tam naj bi Nemci in še kdo že skoraj zahtevali, da po referendumu svojo mizo v Atenah pospravi grški finančni minister Janis Varufakis, za katerega pravijo, da je v času svojega mandata veliko govoril, malo naredil, a zanetil veliko slabe volje, tudi neupravičeno.
"Razumem, da iskanje krivcev grški vladi doma koristi. A kaj, ko nima nobene realne podlage. Poleg tega škoduje Grkom," pravi nemški finančni minister Schäuble.
Več kot eno igro pa igra tudi Cipras. Medtem ko domači javnosti daje v roke referendumsko odločitev, za katero niti evropske uradne institucije niso prepričane, da bo povsem legitimna, na drugi strani že vnaprej pravi, da bo sprejel večino pogojev, če so mogoče nekatere prilagoditve, po njegovem zelo minimalne.
Grke sicer v nedeljo čaka precej težka odločitev, zaenkrat pa kaže, da bo odločitev v eno ali drugo smer tesna. Zaenkrat so po anketi Macro Polis v rahli prednosti podporniki sprejema paketa pomoči z dobrimi 47 odstotki, 43 bi jih glasovalo proti.
Na najhujše - bankrot, pomanjkanje denarja in osnovnih dobrin, naj bi se Grki medtem pripravljali tudi v praksi. Možnost, da na bankomatih dnevno dvognejo 60 evrov, naj bi izkoristili prav vsak dan, doma pa kopičijo tudi zaloge pogonskih goriv in osnovnih prehranskih artiklov. Novinarka Omaira Gil, ki že nekaj let dela in živi v Grčiji, je na Twitterju objavila precej prazne trgovinske police. Pravi, da se te praznijo hitreje, kot jih lahko zaposleni polnijo. Trenutno situacijo v Grčiji je sicer označila kot katastrofalno. Kot državo, ki potrebuje spremembe, a ne kot državo, ki jo je mogoče z varčevanjem na hitro kaznovati za 50 let slabega vladanja.
Supermarket employee:pasta, flour, rice, sugar& evap milk flying off the shelves faster than they can restock #greece pic.twitter.com/1NS6TpNBOv
— Omaira Gill (@OmairaGill) July 2, 2015
IMF: Grčija v treh letih potrebuje še 52 milijard evrov
Grčija do konca leta 2018 potrebuje še 52 milijard evrov za pokritje svojih finančnih potreb, ugotavlja IMF, ki je sicer analizo pripravil pred zadnjo zaostritvijo razmer. Od tega 36 milijard evrov odpade na evrske države, 16 milijard evrov pomoči pa je na voljo še v okviru IMF. Do teh pa lahko država pride šele, ko bo poplačala za okoli 1,6 milijarde evrov neporavnanih obveznosti.
IMF je ob tem tudi močno poslabšal gospodarsko napoved za Grčijo. Če je še aprila letos pričakoval 2,5 odstotno gospodarsko rast, naj bi po zadnjih ocenah gospodarstvo letos stagniralo. A vsako dodatno podaljševanje obstoječih razmer paralize bo obete le še poslabšalo.
Varufakis ni stal pred bankomatom
Varufakis je medtem v intervjuju dejal, da bo odstopil, če bodo volivci v nedeljo izglasovali podporo varčevalnim ukrepom. Ob tem je Varufakis še dejal, da sam te dni, ko so banke zaprte, ni stal v vrstah pred bankomati. Ker se to ne bi spodobilo in "ker z ženo živita zelo skromno". Še naprej pa je prepričan, da bi morali Grki v nedeljo glasovati "ne" in si tako izboriti omilitev varčevalnih ukrepov.
Varufakis sicer vztraja, da Grčija ne želi zapustiti evroobmočja, kot še en argument proti izstopu pa je opozoril na dejstvo, da država sploh nima več strojev za tiskanje drahme. Stroje so uničili, ko so se pridružili evru.
V tem intervjuju je Varufakis torej dejal, da z ženo živita skromno, a izjava v spomin prikliče marčevsko izdajo revije Paris Match, ki je objavila pogovor z njim in fotografije, ki so ravno v nasprotju s to izjavo.
Minister in njegova žena sta za revijo pozirala na luksuzni terasi, miza je bila obložena z dobrotami, pogled pa sta imela na atensko akropolo. Stanovanje naj bi bilo sicer v lasti njegove žene. Fotografije so dvignile ogromno prahu, razjezile so številne njegove podpornike, zato mu je bilo kmalu po objavi žal.
Mr & Mrs Varoufakis lifestyle photo op for @ParisMatch. White wine socialism under the Acropolis. pic.twitter.com/8q6lkMeYfk
— Yannis Koutsomitis (@YanniKouts) March 12, 2015
KOMENTARJI (1278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.