V sporu za neodvisnost Baskije je prepovedana stranka Batasuna, politično krilo baskovske separatistične organizacije ETA, vlado v Španiji pozvala k pogajanjem z organizacijo ETA.
Le tako bi bilo mogoče končati oborožen spor, je v pismu predsedniku vlade Joseju Luisu Rodriguezu Zapateru zapisala stranka. Po njenih besedah v prvi vrsti ne gre za neodvisnost Baskije, temveč za demilitarizacijo in sporazum med nacionalisti in nenacionalisti.
Vlada v Madridu je pismo ocenila kot pozitiven znak. Ob tem pa je še Batasuno pozvala, naj se odpove nasilju, ETA pa mora po njenem mnenju najprej odložiti orožje. Vodja Batasune Arnaldo Otegi je sicer ocenil, da bi lahko Zapatero končal spor in se v zgodovino zapisal kot "španski Tony Blair". Pri tem je imel v mislih sklenitev dogovora na Severnem Irskem. Otegi je ob tem izrazil tudi zahtevo po izpustitvi okrog 500 zapornikov, pripadnikov organizacije ETA, ki jih je označil kot "politične zapornike".
Načrt predvideva samostojnost Baskije
Zapatero in vodja opozicijske ljudske stranke Mariano Rajoy sta se dogovorila, da si bosta stala ob strani v boju proti spornemu načrtu za samostojnost Baskije predsednika baskovske vlade Juana Joseja Ibarretxeja. Ibarretxejev načrt predvideva, da bi imela Baskija status samostojne "svobodne države", ki bi bila s Španijo v ohlapni povezavi prek asociacijskega sporazuma. Baskovski parlament je načrt potrdil 30. decembra lani, španski parlament pa naj bi o njem predvidoma razpravljal marca letos. Po napovedih naj bi ga španski parlamentarci zavrnili. Ibarretxe je napovedal, da bo v tem primeru za 2,1 milijona Baskov organiziral referendum glede predlaganega načrta.