Ameriški predsednik Donald Trump se je na drugi dan svojega obiska v Veliki Britaniji sestal s premierko Thereso May, s katero sta gostila poslovni zajtrk in okroglo mizo.
Potem sta se na Downing Streetu sestala na bilateralnem srečanju, a to ni bil pogovor na štiri oči, saj sta bili prisotni tudi delegaciji obeh držav z ministri in predstavniki petih velikih ameriških in britanskih podjetij. Britanska premierka, ki bo odstopila v petek, in Trump sta se pogovarjala predvsem o gospodarskem sodelovanju držav v prihodnosti, oba pa menita, da bi se lahko po brexitu dogovorili za pomemben trgovinski sporazum.
Po pogovorih je Trump povedal, da bi lahko državi po britanskem izstopu iz EU sklenili "fenomenalen dogovor". "V tem trgovinskem sporazumu je izjemen potencial, trenuten obseg trgovanja bi lahko podvojili ali celo potrojili," je poudaril na skupni novinarski konferenci z Mayevo. Pojasnil je, da sta državi doslej druga v drugo vložili več kot tisoč milijard dolarjev. Po njegovih besedah bo v pogovorih o tem sporazumu na mizi vse, tudi vprašanje, ali bo britanski zdravstveni sistem NHS odprt za ameriška podjetja. Mayeva je medtem dejala, da bo dogovor sklenjen po pogovorih o tem, kaj naj bo in kaj ne bo v trgovinskem sporazumu.
Trump je zagotovil še, da bosta državi dosegli dogovor tudi o dostopu kitajskega tehnološkega velikana Huawei do britanskega trga. "Presegli bomo kakršnekoli razlike," je pojasnil. Tako bosta lahko državi nadaljevali izmenjavo obveščevalnih podatkov brez omejitev.
Nacionalni protest proti Trumpu
Trumpov obisk v Veliki Britaniji spremljajo protesti v več britanskih mestih, eno izmed največjih zborovanj pa poteka v Londonu na Trafalgarskem trgu, kjer pričakujejo kar 250.000 ljudi. Organizatorji Trumpu očitajo seksizem in rasizem, kritični pa so tudi do njegove podnebne politike. Protestniki nosijo plakate, na katerih med drugim piše, da je Trump nevarnost za svet. Ena od udeleženk je povedala, da jo "zelo jezi, da je britanska vlada povabila Trumpa in zanj pripravila državniški banket". Druga je dodala, da jo moti predvsem to, da se vmešava v spor glede brexita.
Udeležbo na protestu proti predsedniku ZDA so napovedali tudi vidnejši člani opozicijskih laburistov, liberalnih demokratov in zelenih. Vodja laburistov Jeremy Corbyn je zbrane tudi nagovoril. "Prosim, še naprej razmišljajte o svetu, ki stremi k miru in razorožitvi ter premaguje rasizem in sovraštvo do žensk," je povedal. Kritičen pa je bil tudi do besednega napada na župana Londona Sadiqa Khana, ki ga je Trump v tvitu označil za zgubo in ga obtožil, da je "nespametno zloben". "Ponosen sem, da ima naše mesto muslimanskega župana," je povedal Corbyn.
Kot ob prejšnjem obisku Trumpa na Otoku, so tudi letos protestniki napihnili šest metrov velik balon v podobi dojenčka Trumpa, ki je bil hit že ob lanskem obisku ameriškega predsednika na Otoku. Postavili pa so tudi pet metrov velikega robota v obliki Trumpa, ki sedi na zlati straniščni školjki in tvita. Na londonskih ulicah pa so se zbrali tudi podporniki ameriškega predsednika.
Trump zavrnil srečanje s Corbynom
Trump je sporočil še, da je zavrnil pogovor, za katerega je zaprosil Jeremy Corbyn. Označil ga je za "neke vrste negativno silo". Poročila o množičnih protestih je označil za lažne novice in dejal, da so v resnici "čisto majhni".
Se je pa ameriški predsednik po poročanju medijev želel srečati z nekdanjim britanskim zunanjim ministrom Borisom Johnsonom, ki se poteguje za naslednika Mayeve, a je ta srečanje zavrnil. Kot je povedal vir blizu Johnsona, sta sicer približno 20 minut govorila po telefonu. Pogovor je vir označil za "prijateljskega in produktivnega". Trump je na novinarski konferenci povedal, da bi bil Johnson dober premier. To pa po njegovih besedah velja tudi za trenutnega zunanjega ministra Jeremyja Hunta, ki je prav tako eden od glavnih kandidatov za naslednika Mayeve.
Trump je sicer "večno prijateljstvo" med državama hvalil že na koncu prvega dne svojega obiska. Britanska kraljica Elizabeta II. je na prvi večer tridnevnega državniškega obiska v Buckinghamski palači sprejela ameriškega predsednika in njegovo soprogo Melanio Trump.
Prva dama ZDA se je ob 13. uri udeležila vrtne zabave v družbi soproga britanske premierke Philipa Maya, ob 19. uri pa se bo pridružila možu na večerji, ki jo bo Trump gostil na ameriškem veleposlaništvu v Londonu. Med gosti bosta tudi princ Charles in njegova soproga Camilla.
Obisk Trumpa je sicer ravno v času 75. obletnice zavezniške invazije na okupirano Evropo, zato se bo tretji dan obiska zaključil na slovesnosti v pristaniškem mestu Portsmouth.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.