
V eksploziji bombe na avtobusu v Bagdadu je umrlo vsaj 11 ljudi, 18 pa je bilo ranjenih, so sporočili predstavniki policije. Do napada v šiitski četrti Šab je prišlo dan potem, ko je iraška policija v Bagdadu in v Bakubi našla 75 trupel Iračanov ter po dveh samomorilskih napadih v policijskem centru za urjenje na zahodu Bagdad, v katerih je umrlo najmanj 35 rekrutov, 56 je bilo ranjenih. Očividci so sicer povedali, da naj bi na avtobusu odjeknila več kot le ena eksplozija. V drugih napadih v Bagdadu je medtem danes umrlo še deset ljudi.
Današnjemu nasilju, ki spodkopava prizadevanja iraškega premierja Nuri al-Malikija za prelivanja krvi v Iraku, se pridružujejo tudi napadi, ki so povzročili samo v nedeljo smrt 100 ljudi. Britanski premier Tony Blair je poudaril, da bo predlagal Siriji in in Iranu, da se pridružita prizadevanjem za zajezitev nasilja v Iraku in vzpostavitev širšega bližnjevzhodnega mirovnega sporazuma. Avstralski premier John Howard se prav tako strinja z Blairom, da bi se bilo potrebno za zaustavitev nasilja pogovarjati tudi s Sirijo in Iranom.

V Bagdadu je v obstreljevanju umrl tudi snemalec neodvisne iraške televizije Al Šarkijah, Mohamed al Ban, ki je druga smrtna žrtev med predstavniki medijev v zadnjih tednih. V Iraku je od marca 2003 življenje izgubilo 89 novinarjev.
Do stopnjevanja nasilja prihaja med pozivi iraškega premiera Nurija al Malikija po korenitih spremembah v iraški vladi. Al Maliki je v soboto vse politične skupine pozval, naj pomagajo vzpostaviti mir v državi in naj ne vzpodbujajo nasilja. Al Maliki je tudi obsodil sunitske poslance, ki so v sredo zagrozili, da ne bodo več sodelovali v parlamentu in da se bodo znova lotili oboroženega boja, ker njihovih zahtev po razorožitvi upornikov ne upoštevajo.
Bush s člani Bakerjeve komisije o strategiji v Iraku
Ameriški predsednik George Bush se je danes sestal s t.i. Bakerjevo komisijo, ki pripravlja novo ameriško strategijo za reševanje krize v Iraku. Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je srečanje opisal kot pogovor, v katerem sta obe strani predstavili svoja stališča. "To ni zaslišanje prič," je še dejal in dodal, da tudi ni šlo za predstavitev alternativ, ampak bolj za oceno trenutne situacije v Iraku.

Bush je danes po srečanju z izraelskim premierom Ehudom Olmertom, s katerim se je sestal po pogovoru s člani Bakerjeve komisije, dejal, da se veseli poročila posebne komisije o Iraku, a obenem ponovil, da bo umik ameriških sil iz te države odvisen od tamkajšnjih razmer. "Veselim se zanimivih idej," je dejal.
Skupina naj bi svoje ugotovitve o razmerah v Iraku in predlog spremenjene strategije predstavila še pred koncem leta, že sedaj pa delo Bakerja in ostalih članov komisije vzbuja precejšnje zanimanje, saj je od njihovega poročila po mnenju mnogih veliko odvisnega in bo imel pomembne posledice.
Predstavnika ameriške administracije pod vodstvom Georgea Busha sta v nedeljo na ameriških političnih televizijskih programih izražala pripravljenost Bele hiše na kompromise pri iskanju poti iz iraške godlje, demokrati pa so malce napenjali na novo narasle mišic po zmagi na kongresnih volitvah, hkrati pa pokazali, da nimajo enotnega mnenja, kaj bi bilo najpametneje storiti. Republikanci so medtem izražali jezo, da Bush ni že pred volitvami pokazal vrata obrambnemu ministru Donaldu Rumsfeldu.
Ameriški podpredsednik Dick Cheney je še nekaj dni pred kongresnimi volitvami, na katerih so republikanci doživeli hud poraz, trdil, da bodo šli v Iraku s polno paro naprej po začrtani poti. Predsednik Bush je pred volitvami trdil, da bo zmaga demokratov enaka zmagi teroristov, v sredo pa je priznal, da je njegova stranka doživela volilni "tepež" in napovedal odstop obrambnega ministra Rumsfelda.
Teden dni pred volitvami je Bush zatrdil, da bo Rumsfeld ostal na položaju do konca njegovega mandata, hitra zamenjava po volilnem porazu pa je precej razjezila kongresne republikance, ki so prepričani, da je predsednik storil napako. Predsednik senatnega odbora za pravosodje Arlen Specter iz Pennsylvanije je izrazil dvom, da se je predsednik odločil o zamenjavi Rumsfelda z Robertom Gatesom.
Specter je menil, da bi se republikanci na volitvah veliko bolje odrezali, če bi Bush Rumsfelda zamenjal prej. Nekdanji predsednik predstavniškega doma New Gingrich iz Georgije je prav tako menil, da bi Rumsfeldova zamenjava pred volitvami zagotovo pomirila jezo volivcev. Bush je pred dnevi dejal, da ni hotel mešati politike in nacionalne varnosti. To sta v nedeljo razlagala tudi glavni pravnik Bele hiše Bruce Bartlett in šef kabineta Joshua Bolten.
Bolten je zatrjeval, da se je Bush pravilno odločil, ker takšna odločitev menda ne sodi v politiko in bi to poslalo strašno slab signal vojakom, zaveznikom in celo teroristom. Bartlett pa je dejal, da bi zamenjava Rumsfelda dva tedna pred volitvami delovala kot dejanje obupanca, ki postavlja politiko pred nacionalno varnost.
Rumsfeldov naslednik Gates morda ne bo šel gladko skozi senatno potrditev, saj je bodoči predsednik odbora za oborožene sile Carl Levin iz Michigana dejal, da obstaja nekaj vprašanj glede vpletenosti v afero prodaje orožja Iranu in plačevanja kontrašev v Nikaragvi v obdobju predsednika Ronalda Reagana. Levin je skupaj z bodočim predsednikom odbora za mednarodne odnose Josephom Bidenom iz Delawarea zagovarjal hitri umik ameriške vojske iz Iraka.

Levin je dejal, da se morajo ameriški vojaki iz Iraka vrniti v štirih ali šestih mesecih, Biden pa je menil, da je potrebno iraški vladi poslati jasno sporočilo, da ameriška podpora ne bo neskončna in da bo to podprlo tudi nekaj republikancev. Vodja senatnih demokratov Harry Reid iz Nevade pa je zavrnil določitev urnika umika, česar ne podpira niti Bela hiša. Bolten je priznaval, da nihče ne more biti zadovoljen s položajem v Iraku in da potrebujejo svež pristop. Bartlett je zatrdil, da bodo poslušali vsako dobro idejo, ne glede na to, čigava bo.
Bush se bo v ponedeljek sestal z Iraško študijsko skupino, ki jo vodi nekdanji državni sekretar ZDA James Baker skupaj z nekdanjim demokratskim kongresnikom iz Indiane Leejem Hamiltonom. Ta skupina je že pripravila priporočila za spremembo politike do Iraka, ugotovitve pa bodo znane kmalu. Demokratski komentatorji menijo, da se vodenje zunanje politike ZDA vrača v roke "odraslih", to je ljudi okrog predsednikovega očeta Georgea Busha starejšega, ki bodo mladega Busha poskušali izvleči iz godlje, v katero so ga pahnili neokonservativci na čelu s podpredsednikom Cheneyjem in Rumsfeldom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.