Tujina

FOTO: Vlada si prizadeva za prekinitev protestov

Kairo, 07. 02. 2011 07.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.S./V.L./STA
Komentarji
7

Egiptovska vlada je v prizadevanju, da bi se protesti končali, odobrila 15-odstotno zvišanje plač in pokojnin. A številni, ki še vedno zahtevajo Mubarakov odstop, vztrjajajo na trgu Tahrir.

Organizacija Novinarji brez meja je danes obsodila številne napade na novinarje med nemiri v Kairu in smrt egiptovskega novinarja Ahmeda Mahmuda . Po podatkih Novinarjev brez meja so do minulega petka 72 novinarjev, ki so poročali o razmerah v Egiptu, oblasti pridržale za več kot dve uri, 75 novinarjev pa so fizično napadli ali so jim grozili. Usoda štirih novinarjev medtem še vedno ni znana. Googlovega vodjo marketinga za Bližnji vzhod in Severno Afriko Waela Ghonima, ki je bil pogrešan od 27. januarja, so izpustili. Še vedno ni jasno, kdo ga je zadrževal.

Na osrednjem kairskem trgu Tahrir tudi danes že 14. dan zapored vztrajajo protestniki, ki zahtevajo odstop predsednika Hosnija Mubaraka. Številni so tudi minulo noč, ki je z izjemo opozorilnih strelov vojske minila mirno, kljub nizkim temperaturam preživeli na tem trgu.

Protestniki so zablokirali tudi dostop do osrednjega upravnega kompleksa Mugama. Prebivalci egiptovske prestolnice tako ne morejo priti do dokumentov, kot so rojstni listi, potni listi in poročna dovoljenja. Mugama je bila zaprta 14 dni, v nedeljo pa so kompleks deloma odprli, pri čemer so oblasti uslužbencem in strankam naročile, naj uporabljajo stranske vhode namesto glavnega, ki stoji na robu trga Tahrir. A protestniki so nato dostop v kompleks, ki ima 13 nadstropij in je velik okoli 5000 kvadratnih metrov, zablokirali.

Protestniki se danes znova zbirajo tudi v drugem največjem egiptovskem mestu Aleksandrija in v mestu Al Ariš na severu Sinaja.

V 18-milijonskem Kairu se kljub nadaljevanju protestov razmere po navedbah očividcev nekako vračajo v običajne tire. Tako so bili danes prebivalci Kaira celo znova priča prometnim zamaškom. Poleg tega je v nedeljo večina trgovin po več dnevih spet odprla svoja vrata, nekatere pa so ostale zaprte in so stranke zgolj obvestile, da so bile izropane.

Egipt
Egipt FOTO: Reuters

Poleg tega so oblasti v nedeljo za tri ure odprle nekaj bank, guverner egiptovske centralne banke Faruk Okdah pa je ob tem sporočil, da lahko stranke dvignejo do 50.000 egiptovskih funtov dnevno (okoli 6200 evrov). Najmanj do srede bo še naprej ostala zaprta egiptovska borza, Okdah pa je sporočil tudi, da so protesti turistični sektor doslej stali 1,5 milijarde dolarjev.

Oblasti so sicer danes po poročanju egiptovske televizije tudi za tri ure skrajšale policijsko uro, ki so jo 28. januarja uvedle v Kairu, Aleksandriji in Suezu. Ta je sedaj v veljavi od 20. do 6. ure po lokalnem času. Protestniki sicer tudi v minulih dneh policijske ure niso spoštovali.

Sulejman govoril z opozicijo

Iz Sinaja medtem danes poročajo o napadu na vojaško postojanko blizu mesta Rafa ob meji z območjem Gaze, v katerem sta bila ranjena dva pripadnika egiptovskih varnostnih služb. Napadalcem je po napadu s protitankovskimi izstrelki uspelo pobegniti. Egiptovska televizija je krivdo za napad pripisala "skrajnim skupinam". O napadih na varnostne sile so že v minulih dneh poročali iz bližnjega Al Ariša.

Opozicijske skupine so se v nedeljo sestale s člani vlade, da bi poskušali prekiniti proteste, ki so ohromili državo in v katerih je umrlo okoli 300 ljudi. Pogovore je gostil podpredsednik Omar Sulejman, udeležilo pa se jih je šest skupin, med njimi koalicija mladinskih organizacij, skupina 'modrecev' in prepovedana Muslimanska bratovščina, ki se je z vlado srečala prvič.

Egiptovska državna televizija je poročala, da so se udeleženci dogovorili, da oblikujejo skupni odbor sodnih in političnih osebnosti, katerih naloga bi bila oblikovanje ustavnih sprememb. Toda opozicijski voditelji so dejali, da so skeptični glede motivov vlade in da ukrepi niso dolgoročni.

Muslimanska bratovščina je že sporočila, da se bo nadaljnjih pogovorov udeležila le, če bo vlada dosegla napredek pri izpolnjevanju zahtev, da Mubarak odstopi, da razrešijo parlament, da odpravijo zakon o izrednih razmerah in izpustijo vse politične zapornike.

Omar Sulejman z opozicijo
Omar Sulejman z opozicijo FOTO: Reuters

Opozicijski voditelj Mohamed El Baradej, ki ni bil na pogovorih, pa je  poslal predstavnika, s katerim se je Sulejman srečal ločeno, je proces opisal kot 'moten'. Predlagal je enoletno prehodno obdobje, ko bi Egipt vodil tričlanski predsedniški svet.

Predsednik Mubarak doslej ni želel odstopiti, ker pravi, da bi to povzročilo kaos. Obljubil pa je, da septembra ne bo ponovno kandidiral. Ameriški predsednik Barack Obama pa medtem vztraja, da se mora tranzicija pričeti takoj. V nedeljskem intervjuju za Fox news je dejal: ''Egipčani si želijo svobodo, želijo si svobodne in poštene volitve in želijo predstavniško vlado.'' Kot je še povedal, ZDA ne morejo ukazovati Mubaraku, kaj naj naredi, lahko pa mu svetujejo, da je ''zdaj čas, da začne s spremembami v državi''.

Egiptovska vlada je danes odobrila 15-odstotno zvišanje plač in pokojnin ter protestnikom ponudila nove koncesije. Tako je napovedala, da bo preiskala očitke o korupciji v uradnih vrstah in poneverbah na lanskih parlamentarnih volitvah, na katerih je vladajoča Narodna demokratska stranka zasedla več kot 83 odstotkov od 518 poslanskih sedežev.

Kairo 4.2.2011 - 8
Kairo 4.2.2011 - 8 FOTO: Miro Majcen

WikiLeaks o Mubaraku in Sulejmanu

Al Džazira je objavila zbirko WikiLeaksovih depeš, ki jih je zbral nek bloger o podpredsedniku Sulejmanu. Depeša iz leta 2007 govori o predsedniškem nasledstvu v Egiptu: ''Egiptovski šef obveščevalne službe in Mubarakov zaveznik, v zadnjih letih so Sulejmana pogosto navajali kot dolgotrajnega podpredsednika. V zadnjih dveh letih je Sulejman stopil iz sence in dovolil, da se ga fotografira, prav tako so lahko poročali o njegovih srečanjih s tujimi voditelji.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User433092
08. 02. 2011 09.30
Vlada si prizadeva za prekinitev protestov! Z orožjem?
User662127
08. 02. 2011 07.24
TE PA GREMO ŠE MI NA CESTE MOGOČE BODO NAM TUDI DVIGNILI PLAČE TER POKOJNINE
svegel
07. 02. 2011 21.24
saj sem ze izbrisani
svegel
07. 02. 2011 21.23
EVO gremo na cesto pa nam bodo zisali place in penzije
User513942
07. 02. 2011 10.21
Zgleda da so protestniki izgubili oziroma so prevec izcrpani in lacni , Mubarak se bo le obdrzal zaenkrat
User696667
07. 02. 2011 10.08
Zlocinski demokrati podpirajo mubaraka na vse nacine ! Zivljenja civilistov imajo pri zahodnih demokratih zelo nizko ceno !
Pancho57
07. 02. 2011 09.32
Dragi popovci. Malo izven konteksta pa vendar- Z videotekamo ste tečni kot...ne vem kako bi rekel. Če že ne morete brez njih in nas z njimi posiljujete, jih potem opremite s podnapisi, da bodo od njih tudi kaj imeli gluhi in naglušni. Hvala