ZDA in Velika Britanija zaradi obleganja Alepa na severu Sirije razmišljata o uvedbi sankcij proti gospodarskim subjektom v Siriji in Rusiji, sta danes po pogovorih v Londonu napovedala ameriški državni sekretar John Kerry in britanski zunanji minister Boris Johnson.
"Obstaja veliko ukrepov, ki smo jih predlagali, vključno z dodatnimi ukrepi proti režimu in njihovim podpornikom," je dejal Johnson. "Te stvari bodo sčasoma udarile storilce kaznivih dejanj, zato morajo o tem razmišljati že zdaj," je opozoril. Kerry pa je zavrnil možnost vojaškega posredovanja v Siriji in podaril, da je treba najprej izčrpati vse diplomatske možnosti. "Razpravljamo o vseh ukrepih, ki so na voljo, vendar še nisem videl velike želje kogarkoli v Evropi, da gredo v vojno," je dejal.
Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault pa je kot prednostno nalogo izpostavil ustavitev bombardiranja v Alepu.
Pogovori v Lozani so se končali brez preboja
V Londonu je bilo danes srečanje Kerryja s predstavniki Velike Britanije, Francije in Nemčije. Osrednja tema pogovora so bile razmere v Siriji po sobotnih pogovorih v Lozani, ki so se jih ob Kerryju udeležili tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov ter zunanji ministri več regijskih sil. Pogovori v Švici so se končali brez preboja.
Udeleženci srečanja, na katerem so se poleg predstavnikov ZDA in Rusije zbrali še vodilni diplomati iz Turčije, Savdske Arabije, Iraka, Katarja, Jordanije, Egipta in Irana, so se zavzeli, da bi se moral politični proces za končanje sirske vojne začeti kakor hitro bo mogoče, je po poročanju ruskih medijev razkril ruski zunanji minister Lavrov. "Obstajajo ideje, o katerih smo danes govorili in so jih predstavile države, ki imajo dejansko vpliv na razmere," je še dejal.
Tudi Kerry je novinarjem potrdil, da so na srečanju govorili o "novih idejah" za premirje.
Berlin: Pogovori se bodo nadaljevali prihodnji teden
Diplomatska prizadevanja za končanje večletne državljanske vojne v Siriji se bodo nadaljevala tudi v začetku prihodnjega tedna, so danes sporočili z nemškega zunanjega ministrstva v Berlinu. Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier in Kerry sta se o tem pogovarjala po telefonu.
Strinjala sta se, da je treba izposlovati humanitarno prekinitev spopadov, omogočiti dostavo humanitarne pomoči v vzhodni del Alepa na severu države ter vzpostaviti pogoje za novo premirje. Glavna odgovornost za to pa naj bi bila na strani sirskega režima Bašarja al Asada ter Rusije in Irana, ki veljata za zaveznika režima.
Observatorij: Sirski uporniki s turško pomočjo IS odvzeli mesto Dabik
Sirski uporniki, ki jih podpira Turčija, pa so danes zavzeli sirsko mesto Dabik na severu države, ki je bilo doslej v rokah skrajnežev Islamske države, je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.
Dabik ima za IS izjemen ideološki pomen, in sicer zaradi sunitske prerokbe, ki govori, da bo to prizorišče konca boja med krščanskimi silami in muslimani. Mesto samo ima v primerjavi s strateškima mestoma, ki sta v rokah IS, to je Rake v Siriji in Mosulom v Iraku, zanemarljivo vojaško vrednost.
Sirski observatorij za človekove pravice, ki ima sedež v Veliki Britaniji, je še sporočil, da so uporniki ob podpori turških vojaških letal in topništva "zavzeli Dabik, potem ko so se pripadniki IS z območja umaknili".
Po besedah vodje observatorija Ramija Abdela Rahmana so borci zavzeli tudi sosednje mesto Savran.
Ena izmed uporniških frakcij, ki jih podpira Turčija, Zveza Fustiqim, je sporočila, da je Dabik padel po silovitih spopadih z IS.
Glede na poročanje turške državne tiskovne agencije Anadolu, je bilo v sobotnih spopadih ubitih devet sirskih upornikov, 28 pa je bilo ranjenih.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.