Na Hrvaškem je po nedeljskih parlamentarnih volitvah največ ugibanj o tem, s kom se bo zmagovalka Iva Sanaderja Hrvaška demokratična skupnost (HDZ) povezala. Hrvaški politični analitiki napovedujejo, da ne glede na to, kdo bo sestavljal koalicijo, večjih sprememb v notranji politiki ne bo. Zunanja politika, predvsem na področju odnosov s Slovenijo, pa naj bi se zaostrila.
Desna HSP računa na mesta v vladi
Predsednik desno usmerjene Hrvaške stranke prava (HSP) Ante Đapić je najavil, da naj bi se kmalu začeli pogovori s HDZ o morebitnem vstopu HSP v novo vlado, ter ob tem dodal, da za sestavo nove vlade Hrvaška kmečka stranka (HSS) Zdravka Tomčića ne igra ključne vloge. Pred volitvami je namreč kazalo, da bo prav ta stranka imela ključno vlogo pri sestavljanju vladne koalicije, ker pa je HDZ prejela več glasov, kot je bilo pričakovano, nasprotno pa HSS manj od pričakovanega, je vpliv HSS splahnel.
Kot je dejal Đapić, HSP v vladi pričakuje vsaj dve mesti – eno mesto v ožjem kabinetu, drugo pa v ključnih ministrstvih – zunanjem, notranjem, obrambnem ali finančnem. HSP bo od HDZ zahtevala tudi jasno stališče do sodelovanja s haaškim sodiščem, predvsem pa do vprašanja v primeru generala Gotovine ter do reševanja zunanjega dolga Hrvaške.
HSS o koalicij s HDZ jutri
Predsednik HSS Tomčić je dejal, da se bo njegova stranka o sodelovanju v vladni koaliciji izrekla po temeljitih analizah rezultatov. Tomčić je ob tem namignil, da naj bi se pogovori s Sanaderjem začeli že jutri. HSS od partnerjev zahteva sprejem koncepta integriranega nacionalnega gospodarstva, strokovno vlado in močan parlament.
Koliko mest komu
Volilna udeležba je bila 68,67 odstotna. HDZ bo v saboru zasedel 62 mest, skupaj z glasovi iz dijaspore pa še štiri, torej 66. Račanova socialdemokratska SDP bo s koalicijskimi partnerji Istrskim demokratskim zborom (IDS), Libro in Liberalno stranko (LS) zasedla 43 mest, Hrvaška ljudska stranka (HNS) s koalicijsko partnerico Primorsko-goransko zvezo (PGS) bo zasedla 11 mest, HSS devet, HSP skupaj z Zagorsko demokratsko stranko pa osem. Koalicija Hrvaške socialno-liberalne stranke (HSLS) in Demokratskega centra (DC) je dobila tri mesta. Presenečenje volitev je vsekakor Stranka upokojencev (SU), ki se je na volitvah pojavila prvič in si priborila kar tri mesta v saboru. Eno mesto je zasedla prav tako "debitatka" Hrvaška demokratična stranka. Med predstavniki manjšin, ki jih bo v saboru osem, pa kljub temu, da je bilo mogoče prvič glasovati tudi za predstavnike slovenske manjšine, tem ni uspelo priti v parlament.