Hrvaška premierka Jadranka Kosor je danes v Zagrebu dejala, da sta se po zaprtju slovenskih referendumskih volišč slišala s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem, ki ji je povedal, da Slovenija ne bo več blokirala Hrvaške ter da bosta državi nadaljevali pogovore o vseh odprtih vprašanjih.
Kosorjeva v telefonskem pogovoru za hrvaško nacionalno televizijo ni želela komentirati možne izide današnjega slovenskega referenduma o arbitražnem sporazumu. Kot je dejala, so "odločitev sprejeli slovenski državljani". Izpostavila je, da je slovenska vlada zelo previdna glede ocen izidov referenduma, sama pa zelo ceni današnjo izjavo Pahorja, ki ji je zatrdil, da Slovenija ne bo več preprečevala hrvaških pogajanj z EU.
Kot je poudarila, je premier Pahor v današnjem telefonskem pogovoru potrdil, da bosta nadaljevala dialog ter da bosta državi zaprli odprta dvostranska vprašanja. Izrazila je prepričanje, da bo Hrvaška kmalu odprla tudi pogajalsko poglavje 31. o skupni zunanji in varnostni politiki. Ob tem je spomnila, da je Hrvaška po dogovoru o arbitražnem sporazumu odprla in zaprla več pogajalskih poglavij kot v prejšnji štirih letih in pol.
Kot je ponovila, je za Hrvaško pomembno, da je po dogovoru o arbitražnem sporazumu o načinu za urejanje spora o meji ločila pogajanja od vprašanja meje ter da bodo vsi postopki glede arbitražnega sporazuma začeli teči po hrvaškem podpisu pristopne pogodbe z EU, "ko bo Hrvaška praktično članica EU".
Hrvaška premierka je še napovedala, da se bosta s Pahorjem znova slišala drevi in jutri zjutraj.
Josipović: Izid referenduma je zmaga za Slovenijo, Hrvaško in Evropo
Hrvaški predsednik Ivo Josipović je ocenil, da je podpora arbitražnemu sporazumu med Slovenijo in Hrvaško na referendumu v Sloveniji zmaga Slovenije, Hrvaške in Evrope. Kot so še sporočili iz urada hrvaškega predsednika, bo rezultat referenduma očitno spodbudil "trend poti navzgor" v prijateljskih odnosih med državama.
Josipović se je nocoj že pogovarjal s slovenskim predsednikom Danilom Türkom in premierom Borutom Pahorjem, ki je obema čestital za uspešno izveden referendum ter njuni politiki miru in prijateljstva.
Kot so še dodali v uradu hrvaškega predsednika, bo slovenska podpora omogočila Hrvaški, da "sklene pristopna pogajanja brez obremenitve s sporom o meji, ki bo svojo rešitev našel v arbitraži". V Josipovićevem uradu so poudarili tudi, da gre za prispevek konceptu širitve EU, ki obsega Hrvaško, v prihodnosti pa tudi vse države Jugovzhodne Evrope.
Arbitražni sporazum: Kaj sledi?
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je pozdravil pozitiven izid referenduma o arbitražnem sporazumu v Sloveniji in poudaril, da je to "pomemben korak naprej". Evropska komisija se po njegovih besedah sedaj veseli dokončne ureditve tega spora. "Zelo pozdravljam podporo, ki so jo Slovenci na referendumu izkazali arbitražnemu sporazumu, ki sta ga podpisali vladi Slovenije in Hrvaške," je v sporočilu za javnost zapisal Barroso.
Poleg tega je predsednik komisije še poudaril, da je rešitev tega dvostranskega vprašanja "pomemben signal za regijo in odnose med Slovenijo in Hrvaško".
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.