Ruska prestolnica Moskva se že od junija 'kuha' v neznosni vročini, poleg tega pa prebivalcem življenje otežkoča smog. V okolici so namreč izbruhnili številni požari, ki jih je zaradi rekordno visokih temperatur in močnega vetra skoraj nemogoče krotiti.
Z ognjem se sicer spopadajo v številnih območjih evropskega dela Rusije pa vse tja do Sibirije. Najhuje je v regiji Nižni Novgorod, kjer je pogorelo že več kot 800 stavb. Po poročanju televizijske postaje Rossija je ogenj v neki vasi v samo 20 minutah pogoltnil kar 340 hiš. Ljudje so obupani. Številnim je najprej suša uničila letino, vir dohodka, nato pa so ostali še brez doma. "Ne vemo, kam naj gremo," obupuje ena od prebivalk manjšega kraja približno 500 kilometrov od Moskve, ki so ji plameni vzeli dom. "Klicali smo dežurne službe, pa se nam sploh ni nihče ni javil na telefon," je ogorčena.
Nekatere je tolažil ruski premier Vladimir Putin, ki je v zadnjem trenutku odpovedal srečanje v Moskvi in odpotoval v Nižni Novgorod. "Zelo smo ti hvaležni," mu je dejala neka ženska, on pa jo je nato objel in poljubil na lice. "Ne skrbite, ne skrbite. Vašo vas bomo v celoti obnovili," pa je dejal skupini prebivalcev, ki so ga obstopili in želeli vedeti, kako jim bo vlada pomagala. Medtem je predsednik Dmitrij Medvedjev ukazal vojski, naj priskoči na pomoč, skupaj s premierjem pa je zagrozil vsem lokalnim oblastem in uradnikom, da bodo odpuščeni, če se na trenutno situacijo ne bodo ustrezno odzvali.
Že 25 mrtvih
Hudo je tudi v Voronežu, regiji okoli 500 kilometrov južno od Moskve. Tam iz letal zlivajo vodo na goreče stavbe, medtem ko poskušajo na tleh gasilci in prostovoljci rešiti, kar se rešiti da.
Ognjeni zublji so doslej zahtevali že 25 žrtev, med njimi tudi dva gasilca. Več tisoč ljudi je moralo zbežati na varno. Kot je povedala ministrica za zdravje Tatjana Golikova, je bilo samo v Voronežu poškodovanih 439 ljudi, od tega jih je 43 v kritičnem stanju v bolnišnici. Na območju so sicer evakuirali kar 900 pacientov iz bolnišnice, ki se ji je nevarno približeval požar, v regiji Rjazan pa so po poročanju ministrstva za izredne razmere iz taborov reševali kar 1200 otrok.
Ogenj je v osrednjem delu Rusije uničil že več kot 2178 domov, več deset tudi na obrobju Moskve.
V četrtek v Moskvi rekordne temperature
Peklenska vročina v Moskvi traja že od začetka meseca. Živo srebro se je v četrtek povzpelo na 38,2 stopinje Celzija, kar je najvišja temperatura v ruski prestolnici, odkar so pred 150 leti začeli opravljati meritve, je sporočila moskovska meteorološka služba. Drugo najvišjo temperaturo v zgodovini so v Moskvi izmerili v ponedeljek, ko se je živo srebro povzpelo na 37,2 stopinje Celzija. Prejšnji rekord so izmerili julija 1920, in sicer 36,8 stopinje Celzija.
Nič bolje ni niti v mraza vajeni Sibiriji, kjer so se temperature prav tako povzpele preko 30 stopinj Celzija, ljudje pa ohladitev iščejo na talečih se ledenikih.
Sever Rusije, natančneje območje Leningradske pokrajine, pa je medtem zaradi stika toplega in hladnega zraka prizadelo neurje, v katerem je umrlo najmanj sedem ljudi.
Za celotno Portugalsko uničenih poljščin
Vročino spremlja tudi najhujša suša v Rusiji v zadnjih desetletjih. Uničeni so nasadi poljščin v velikosti Portugalske, cena žit na svetovnih trgih pa je zato poskočila.
Vremenoslovci napovedujejo, da bodo ponekod v evropskem delu Rusije danes lažje zadihali, saj naj bi se temperature spustile za pet stopinj Celzija in več, začelo naj bi tudi deževati. Zato pa olajšanja še ne bodo dočakali v najhuje prizadetih območjih ob reki Volgi. Tam bodo še vsaj naslednjih sedem dni termometri kazali od 35 do 40 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.