24-milijonska država, kjer je lakota že vse od sredine devetdesetih let prejšnjega stoletja stalnica, državo pa so tudi letos prizadele hude poplave, ki so sledile suši, zaradi česar bo hrane spet malo, njene cene pa bodo poletele v nebo, namreč ni kraj, kjer bi glede na življenjski standard večine prebivalcev pričakovali, da bo voditeljeva žena nosila tako drage izdelke.
A severnokorejski režim je znan po tem, da kopiči bogastvo, medtem ko ljudje stradajo.
Obstaja sicer majhna verjetnost, da je torbica ponaredek, ugotavlja južnokorejski časopis JoongAng Ilbo. A skoraj zagotovo gre za original, ki v Seulu stane kar 1300 evrov ali 1,8 milijona korejskih vonov. To pa je celo več od povprečnega letnega prihodka povprečne severnokorejske družine, ki se giblje med 900 in 1100 evri.
Nekaj čez dvajset let stara Ri Sol-Ju, sicer nekdanja pevka, že vse odkar se je prvič pojavila ob domnevno 28-letnem Kim Jong Unu, daje vtis, da so ji bolj kot tradicionalna oblačila pri srcu izdelki vrhunskih modnih oblikovalcev in oblačila v stilu Kate Middleton ali Carle Bruni.
Njen mož pa očitno nima nič proti in je nekoliko popustil tudi pri oblačilih drugih državljank. V času vladanja njegovega predhodnika so lahko namreč ženske nosile hlače le med delom v tovarnah, zdaj pa je mogoče na ulicah videti tudi dekleta v oprijetih kavbojkah in visokih petah.
Tuje tiskovne agencije sicer poročajo, da je Kim Jong za svojo ženo, preden se je ta z njim prvič pojavila v javnosti, organiziral šestmesečni trening, da bi se v vlogi prve dame znašla kar najbolje.
Un in njegova soproga naj bi se sicer spoznala pred desetimi leti, ko se je on med študijem v tujini vrnil na počitnice, a je njegov oče Kim Jong Il razmerje prepovedal, zato naj bi se Ri Sol-Ju poročila z nekim vojakom.
Un sicer velja za najmlajšega svetovnega voditelja, čeprav ni jasno, koliko natančno je star. Poročil pa naj bi se tudi zaradi boljše javne podobe v družbi, ki ceni zrelost in družinske vrednote.
Od kod režimu milijarde?
Tuje obveščevalne agencije sicer tudi ocenjujejo, da se je Kim Jong Un na položaju voditelja države zasidral hitreje in trdneje, kot je pričakovala večina. Na hitro se je obdal z nekaj zaupnimi svetovalci in se znebil morebitnih nasprotnikov.
V oči bode tudi gradbeni razcvet. V zadnjem času se je namreč pojavljal na odprtjih osupljivih zabaviščnih parkov, proti nebu rastejo nebotičniki, potem je tukaj še preizkušanje in razvoj dragih raket, veliko je govora tudi o izdelavi nove atomske bombe.
Od kod torej prihaja toliko denarja? V časopisu Asia Times Leonid Petrov, predavatelj za korejske študije na univerzi v avstralskem Sydneyju, trdi, da iz naravnih virov.
Gorski del države naj bi po njegovem skrival okoli 200 vrst različnih, a izjemno redkih in dragocenih mineralov. Če imajo zalivske države nafto, naj bi torej Severna Koreja imela minerale, skupaj pa naj bi bili vredni okoli 6 bilijonov dolarjev.
Kim Jong Un po Petrovovem mnenju poleg velikega državnega zapravljanja uvaja tudi novo zunanjo politiko. Čeprav po tradiciji južni sosedi še vedno občasno zagrozi v vojno, naj bi med globoko sprtima državama vendarle potekali pogovori o gospodarskem sodelovanju. Petrov sicer meni, da se bo zaprta država vendarle morala nekoliko odpreti tudi zato, da bi s pomočjo naprednejše tuje tehnologije lahko črpala bogate naravne vire.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.