Vesoljski teleskop Hubble je na Zemljo poslal posnetek najbolj oddaljene galaksije, kar so jih doslej zabeležili teleskopi, so sporočili z ameriške vesoljske agencije (Nasa). Od Zemlje je oddaljena 13,2 milijarde svetlobnih let – 150 milijonov dlje od sedanjega rekorderja – in ponuja pogled na vesolje, kakršno je bilo 480 milijonov let po nastanku.
"Vračamo se nazaj zelo blizu nastanka prvih galaksij, ki so se verjetno oblikovale okoli 200 do 300 milijonov let po velikem poku," je v znanstveni reviji Nature zapisal Garth Illingworth, profesor astronomije in astrofizike na univerzi California v Santa Cruzu. Za še starejše galaksije, ki so verjetno v vesolju, bodo potrebovali senzorje naslednje generacije, ki bodo na nasledniku Hubbla, je dejal.
Astronomi oddaljenost galaksij oziroma zvezdne svetlobe merijo s pomočjo t. i. rdečega premika, ki nastane zaradi Dopplerjevega pojava. Bolj ko je svetloba oddaljena, večja in bolj "rdeča" se opazovalcu zdi njena valovna dolžina. In višje, kot je število rdečega premika, starejši je objekt, ki oddaja svetlobo, ki je potrebovala več milijard let, da je Zemljo sploh dosegla skozi vesolje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.