Potem ko je 2. maja 2013 v obtok prišel prvi eurobankovec nove serije z vrednostjo pet evrov, je danes Evropska centralna banka ob 11. uri v Frankfurtu svetovni javnosti predstavila nov bankovec za 10 evrov. Pristojni so bili doslej precej skrivnostni glede tega, kako bo izgledal prenovljen bankovec iz serije Evropa, znano je bilo le to, da razlike ne bodo velike ter da bodo imeli novi bankovci več varnostnih elementov. Poleg portreta Evrope – lika iz grške mitologije, po katerem je naša celina dobila ime – je na hologramu in v vodnem znaku na novih bankovcih tudi smaragdno zelena številka, ki ob nagibanju spreminja barvo iz smaragdno zelene v temno modro in obratno.
Prav zagotavljanje večje varnosti je tudi razlog za uvedbo nove serije. Omenjeni bankovec bo sicer v obtok prišel po poletju 2014, v naslednjih nekaj letih pa mu bodo postopno sledili bankovci preostalih vrednosti.
Novega lahko s starim bankovcem primerjate tukaj.
Tako kot prva, tudi druga serija predstavlja arhitekturo iz sedmih obdobij v evropski kulturni zgodovini. Ne prikazuje pa nobenega od obstoječih spomenikov ali mostov. Na petih evrih je predstavljeno obdobje klasika, sledi romanika, na 20 evrih gotika, na 50 renesansa, na 100 barok in rokoko. 200 evrov prestavlja železno in stekleno arhitekturo 19. stoletja, 500 evrov pa arhitekturo 20. stoletja. Razlike niso velike, gre le za osveženo podobo, so zapisali na spletni strani ECB.
Pristojni so ob uvedbi novih bankovcev zagnali tudi partnerski program, da bi proizvajalcem in ponudnikom opreme za bankovce ter strankam in uporabnikom naprav za obdelavo bankovcev in instrumentov za preverjanje pristnosti ter drugim omogočile, da se lažje pripravijo na uvedbo novega bankovca za deset evrov. Seznam instrumentov za preverjanje pristnosti in naprav za obdelavo bankovcev, ki sprejemajo novi bankovec za 10 evrov, bo objavljen na spletni strani ECB, potem ko jih bo testirala ena od centralnih bank Eurosistema.
Vedno korak pred ponarejevalci
Novi eurobankovci upoštevajo nova dognanja na področju tehnologije bankovcev. Novi zaščitni elementi nudijo močnejšo zaščito pred ponarejanjem, zato so bankovci še varnejši, pravijo pristojni. Eurosistem je v svoji strategiji raziskav in razvoja zapisal, da se morajo eurobankovci »braniti sami«, kar pomeni, da je treba ponarejevalcem čim bolj otežiti delo. Kreditne institucije, profesionalni uporabniki gotovine in javnost morajo biti sposobni prepoznati ponarejene bankovce ter tako podpirati prizadevanja Eurosistema v boju proti ponarejanju. Novi eurobankovci so tudi bolj trpežni kot bankovci prve serije, zato jih bo treba manj pogosteje nadomeščati z novimi. To je pomembno, zlasti za bankovca za pet in deset evrov, saj se hitreje obrabita. Ker je življenjska doba novih bankovcev daljša, bo manjši tudi njihov vpliv na okolje, še pravijo.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.