Točen vzrok za tako množičen pogin še ni znan, je pa bilo to območje prizadeto zaradi izliva nafte po eksploziji na naftni ploščadi Deepwater Horizont 20. aprila letos. Med mrtvimi ribjimi vrstami prednjačijo postrvi, jegulje, rdeči okuni, našli pa so tudi mrtve rakovice in kozice. Gre za enega največjih poginov rib na območju ZDA. Na območje so že poslali skupino biologov, ki naj bi ugotovila natančen vzrok pogina.
Predstavnica biologov je v izjavi za medije zapisala, da so prvi ogledi pokazali, da naj bi ribe poginile zaradi pomanjkanja kisika in ne zaradi posledic onesnaženja tega območja z nafto: "Zaradi oseke je ta del ostal odrezan od preostalega območja, ribe pa ujete na tem območju. Ker jim je zmanjkalo kisika v vodi, saj ni bilo dotoka sveže vode, so ribe poginile.“
Kljub temu se mnogi strokovnjaki in okoljevarstveniki sprašujejo, če je temu res tako, saj je bilo to območje zaradi izliva nafte v Mehiškem zalivu močno prizadeto. Vprašanje je na mestu tudi zaradi dejstva, da se na tem območju ob Mehiškem zalivu v glavnem preživljajo z ribištvom. 21. avgusta letos so oblasti to območje odprle za komercialni ribolov, češ da naj ne bi bilo več razloga za strah pred onesnaženostjo, novice o poginih pa na odločitev lokalnih oblasti mečejo senco dvoma.
Na naftni ploščadi BP v mehiškem zalivu je 20. aprila odjeknila eksplozija, nato pa se je ploščad potopila. V nesreči je življenje izgubilo 11 ljudi, v morje pa je nato stekla velika količina nafte, ki je onesnažila velik del mehiškega zaliva. Do sredine julija, ko so vrtino uspeli zamašiti, naj bi v morje steklo 696,5 milijona litrov nafte, BP pa naj bi imel za 4 milijarde dolarjev stroškov s sanacijo.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.