
Severna Koreja je namreč ZDA obtožila, da je njihov cilj zgolj menjava režima oziroma "končanje tiranije" v Pjongjangu. Severnokorejsko zunanje ministrstvo je ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu tudi očitalo, da naj bi ob obisku v Braziliji severnokorejskega voditelja Kima Jonga II. označil kot "tirana" in ga užalil.
"Če to drži, potem so bile besede predsednika Busha v očitnem nasprotju z duhom skupne izjave šeststranskih pogajanj, v kateri države udeleženke zahtevajo spoštovanje suverenosti in mirno sobivanje," so sporočili z ministrstva v Pjongjangu.
Ob tem se postavlja pod vprašaj uresničevanje izjave, sprejete septembra letos, v kateri je Severna Koreja v zameno za gospodarsko pomoč in politično normalizacijo obljubila končanje svojega vojaškega jedrskega programa.
Kitajska je sicer vse udeležence pogajanj v Pekingu danes pozvala k "fleksibilni in pragmatični" drži, Japonska pa je predlagala oblikovanje dveh delovnih skupin, kar bi omogočilo ločena pogajanja o jedrskem programu na eni in gospodarski pomoči ter pomoči na področju energetike na drugi strani. ZDA so ponovno zahtevale, da Pjongjang najprej odpravi vso jedrsko orožje in vse objekte, namenjene jedrskim aktivnostim, šele nato se lahko začnejo pogovori o dobavi reaktorja na lahko vodo in drugih koncesijah Severni Koreji.
Peti krog pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu se je začel v Pekingu, po napovedih kitajske strani pa naj bi trajal le tri dni. Udeleženke pogajanj - obe Koreji, Kitajska, ZDA, Japonska in Rusija - naj bi tokrat oblikovale načrt za uresničevanje skupne izjave, sprejete na septembrskem četrtem krogu pogajanj. Sporni so še vedno predvsem obseg jedrskega programa, ki ga bo lahko Pjongjang ohranil, dejavnosti za bogatenje urana ter zaporedje posameznih korakov in povračilnih ukrepov.