Hrvaška še vedno ne sodeluje polno z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v
Haagu, je delovni skupini Evropske unije za Hrvaško na njenem prvem zasedanju v Luksemburgu zagotovila glavna haaška tožilka Carla del Ponte. Pri tem je poudarila, da general Ante Gotovina ostaja na dosegu hrvaških
oblasti. "Po mojih informacijah je general Gotovina še vedno na Hrvaškem, občasno pa v hrvaškem delu BiH," je dejala, priznala pa je, da so njeni podatki o tem, kje natančno se nahaja pobegli general, stare vsaj leto dni. Dodala je, da na Hrvaškem še vedno obstaja mreža ljudi, ki pomagajo Gotovini, je dodala.
Polno sodelovanje s haaškim sodiščem ostaja pogoj za začetek pogajanj med Zagrebom in Brusljem, je po prvem zasedanju stabilizacijsko-pridružitvenega sveta EU-Hrvaška poudaril tudi zunanji minister trenutno predsedujoče Evropski uniji Jean Asselborn.
"Če bo polno sodelovanje zagotovljeno, se bodo pogajanja takoj začela," je tudi zatrdil Asselborn, a opozoril, da je odločitev o stopnji sodelovanja moč sprejeti "le na podlagi dejstev". Temu je pritrdil tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn, ki je poudaril, da "EU nima nobenih skritih načrtov". "Ko bo polno sodelovanje s Haagom dokazano, se lahko premaknemo naprej. EU bo pripravljena, ko bo pripravljena Hrvaška," je tudi poudaril Rehn.
Sanader: Ne gre za dvoboj
"Hrvaška bo predstavila svoje argumente. A to ne bo dvoboj proti del Pontejevi, temveč predlog za sodelovanje. Imamo isti cilj, to je polno sodelovanje s Haagom," je hrvaški premier Ivo Sanader dejal pred pogovori z delovno skupino, katere naloga je oceniti sodelovanje države z mednarodnim sodiščem za vojne zločine v Haagu
Hrvaška delegacija s Sanaderjem na čelu se sicer s tožilko ni neposredno soočila. Delovna skupina, ki jo sestavljajo visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana, komisar za širitev Olli Rehn ter vodje diplomacij treh zaporednih predsedstev EU, Luksemburga, Velike Britanije in Avstrije, se je najprej sestala sama, sledil je pogovor z del Pontejevo, nato pa še s Hrvati.
Bo srečanje obrodilo sadove?
Od današnjega srečanja Sanader sicer ni pričakoval konkretnih rezultatov. Kot je dejal, gre za začetek procesa, ki bo imel, tako upa hrvaški premier, za Hrvaško pozitiven izid.
Premier je v Luxembourg dopotoval nepričakovano, prej pa je bila za vodjo delegacije na srečanju predvidena hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar Kitarović. Že dopoldne se je sestal s predsedujočim EU, luksemburškim premierom Jean-Claudeom Junckerjem, ki pa je bil glede svojih pričakovanj zelo redkobeseden.