Znanstveniki iz ZDA, Avstralije in Velike Britanije so s pomočjo podvodnega robotskega plovila izdelali visoko resolucijski tridimenzionalen načrt ledenega pokrova, tudi na tistih območjih, ki jih v preteklosti niso uspeli analizirati, saj je tam leden pokrov veliko predebel, zato dostop z ledolomilci in vrtanje v leden pokrov nista bila mogoča.
"S pomočjo robotske podmornice smo končno spoznali, kakšno je stanje ledenega oklepa, ki obdaja Antarktiko. Podobno, kot da bi si vso zadevo ogledali skozi mikroskop," pripoveduje znanstvenik Jeremy Wilkinson. "Zdaj lahko debelino ledu izmerimo veliko bolj podrobno, prav tako lahko s pomočjo podmornice izmerimo debelino ledu na mestih, kjer je led debelejši od 17 metrov," je nad rezultati navdušen Wilkinson.
Znanstveniki so s tem dobili vpogled v realno stanje o tem, ali se ledeni oklep res zmanjšuje in tanjša in kje so tiste kritične točke. "Čez čas bomo ponovili meritve in na osnovi teh podatkov izdelali model spreminjanja ledu na Antarktiki, s čimer bomo lahko ocenjevali, kakšen je vpliv podnebnih sprememb na taljenje ledu in seveda tudi obratno," pravi Wilkinson.
Robotska podmornica je ledeni pokrov posnela od spodaj navzgor na območju 500.000 kvadratnih kilometrov, kar je približno enakovredno stotim nogometnim igriščem. Medtem ko se je led na Arktiki v zadnjih štirih desetletjih skrčil za okoli 40 odstotkov, pa se je površina antarktičnega ledu zadnja desetletja še povečala. Znanstveniki so mnenja, da bi lahko bil eden od razlogov v spremembi vetrovnih vzorcev, ki led odnašajo na odprto morje.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.