Globokomorski mikrofoni so ujeli močan signal, ki bi lahko pripadal strmoglavljenemu letalu MH370, ki ga pogrešajo že od 8. marca, so objavili avstralski raziskovalci. Hkrati pa so poudarili, da so možnosti, da gre res za signal letala okoli 10 odstotne ali manj in da je lahko vir signala tudi naravni dejavnik, denimo potres, poroča britanski Guardian.
Znanstveniki iz avstralske univerze Curtin so previdni pri ugotavljanju vira nizkofrekvenčnih zvokov, ki so jih ujeli podvodni senzorji – nekatere so v vodo namestili tudi Združeni narodi, da bi nadzorovali morebitne jedrske poskuse, druge pa so ob avstralski obali namestili raziskovalci.
Signal so ujeli že 8. marca in zato menijo, da bi lahko predstavljal ''visokoenergijski dogodek'' ob strmoglavljenju, je dejal raziskovalec v centru za raziskovanje morja pri univerzi Curtin Alec Duncan. Signal, ki so ga ujeli raziskovalni mikrofoni, je sovpadal s signalom druge podvodne prisluškovalne naprave, ki je pod okriljem ZN.
Sprva večjega pomena signalu niso dejali, potem ko se je preiskava premaknila v južni del Indijskega oceana, pa so še enkrat poslušali. ''Strmoglavljenje velikega letala v ocena bi bil visokoenergijski dogodek in bi sprožil močan podvodni zvok. Prav tako se časovno sovpada,'' je dejal Duncan. Rezultate analize so posredovali ekipi, ki išče letalo. Morda bodo lahko tako zmanjšali območje iskanja letala.
Malezijsko letalo je izginilo že pred tremi meseci, letelo je od Kuala Lumpurja do Pekinga, na krovu je bilo 239 ljudi. Satelitski signali so pokazali, da je najverjetneje strmoglavilo v Indijski ocean, a kakšnega konkretnega dokaza do zdaj še niso našli.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.