Naj se odvetniki Ariela Castra še tako trudijo in zatrjujejo, da Castro ni pošast, ampak predvsem ljubeč oče, zastrašujoče podobe, ki prihajajo na dan iz clevelandske kleti groze, glasno kričijo, kako sprevržen je v resnici Castro.
Gina DeJeus, Amanda Berry in Michelle Knight, njegove tri ujetnice in spolne sužnje, bodo posledice njegovih dejanj, pa čeprav so po desetih letih le zapustile klet, čutile vse življenje.
Ne le psihično, ampak tudi fizično.
Neimenovani zdravstveni delavec, neposredno povezan z zdravljenjem ugrabljenih žensk, je namreč povedal, da bodo ženske potrebovale dolgotrajno zdravljenje zaradi poškodb slušnih organov, sklepov in kosti, družina Knightove pa je razkrila, da bo zaradi številnih Castrovih udarcev potrebovala rekonstrukcijo obraznih kosti.
Najhuje naj bi bili telesno poškodovani Gina DeJesus in Michelle Knight. "Obstajajo razlogi, zakaj je javnosti po izpustitvi videla le fotografijo Amande Berry," pa je dodal neimenovani policijski vir in s tem namignil na hude poškodbe drugih dveh žensk.
DeJesusova naj bi imela me drugim zaradi dolgotrajne vklenjenosti težave s premikanjem glave.
Ko je bil iz hiše odsoten več ur, naj bi Castro z močnim lepilnim trakom ženskam prelepil kar cel obraz, zunaj naj bi pustil le nos, ko se je vrnil, pa naj bi lepilni trak odstranil tako nasilno, da so se ga držali celo koščki kože.
Knightova je v ujetništvu tudi petkrat zanosila, a jo je Castro tako dolgo pretepal in stradal, da je vsakokrat splavila. Z njo naj ne bi želel otrok, ker je bila po njegovem prenizke rasti in premalo inteligentna.
Predvsem Knightova in DeJesusova sta bili ob rešitvi močno podhranjeni. Castro naj bi se zabaval tako, da ju je stradal, nato pa sestradano ujetnico silil gledati, kako druga jé.
Je pa imel otroka z Berryjevo, s katero naj bi najlepše ravnal. Prav Berryjeva je bila tisti, ki ji je na koncu uspelo priklicati pomoč.
Castrove žrtve doslej niso javno spregovorile, so se pa s pismom preko odvetnikov javnosti zahvalile za podporo in zaprosile za zasebnost.
Tisti, ki so bili v stiku z njimi, poročajo, da jim gre dobro, kot to pač dopuščajo okoliščine, strokovnjaki menijo, da bo okrevanje najbrž trajalo vse življenje.
Še najbolj se lahko s tem, kar so preživele žrtve v Clevelandu, poistoveti Avstrijka Natascha Kampusch, ki je osem let preživela v rokah Wolfganga Priklopila.
V ekskluzivnem pogovoru za CNN je dejala, da Castrovim žrtvam ne preostane drugega, kot da živijo naprej. "Gledati morajo v prihodnosti, biti pozitivne. Če želijo preživeti, morajo zakopati sovraštvo do človeka, ki jim je uničil življenje," je dejala Kampuscheva.
"To so zelo močne ženske. Veselila sem se z njimi, ko so jih rešili, da so preživele takšno mučenje," je še dejala Kampuscheva, ki se je s svojimi travmami spopadla na svoj način. V javnosti je odkrito spregovorila o ujetništvu, promovirati je pomagala film, posnet po njeni zgodbi, čeprav tega marsikdo ni razumel, je zase želela tudi hišo, v kateri je bila leta ujetnica. "Kot opomin na preteklost in spodbudo za prihodnost," pravi 25-letnica.
Castrovim žrtvam je tudi svetovala, naj uživajo v novo pridobljeni svobodi. "Občutek, ko veš, da si svoboden, je neponovljiv. Ko vidiš, kaj vse ponuja življenje ... To je nekaj, česar se morajo oprijeti," pravi Kampuscheva.
Pa čeprav se trpljenje v resnici nikoli popolnoma ne konča, je odkrito priznala. "Vedno je v tvoji glavi. Vse življenje."
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.