Makedonski parlament je danes za novega notranjega ministra potrdil Mitka Čavkova, za novega ministra za promet pa Vlada Misajlovskega. O novih ministrih so poslanci odločali, potem ko je premier Nikola Gruevski v torek sprejel odstop dosedanje notranje ministrice Gordane Jankuloske in prometnega ministra Mileta Janasijeskega.

Gruevski je sicer danes pred glasovanjem o novih ministrih hvalil Jankulosko in Janasijeskega, češ da sta z odstopom sprejela odločitev, s katero bosta pomagala končati politične napetosti, ki jih je z objavo nezakonitih prisluhov vladnih uslužbencev zanetila opozicijska SDSM. Poleg ministrov je v torek odstopil tudi šef obveščevalne službe Sašo Mijalkov.
Makedonski in kosovski mediji danes poročajo, da sta notranja ministrica in šef obveščevalne službe odstopila, ker so ju na pogovoru v ameriškem veleposlaništvu soočili s posnetki telefonskih pogovorov predstavnikov obveščevalne službe z enim od vodij in več člani oborožene skupine, s katero se je minuli konec tedna spopadla policija v Kumanovu. "Albanci, zaposleni v obveščevalni agenciji, so po telefonu stopili v stik z oboroženo skupino. Povedali so, da to počnejo po naročilu Mijalkova, ki je od oborožene skupine zahteval, da povedo, kakšno nadomestilo zahtevajo za umik. To pomeni, da je makedonsko notranje ministrstvo z njimi začelo pogajanja," je poročal prištinski portal gazetaexpres.com, ki navaja podatke makedonske agencije INA.
Makedonski portal plusinfo.mk pa je poročal, da sta omenjena s položajev odstopila po pogovorih na enem od tujih veleposlaništev, niso pa navedli, na katerem veleposlaništvu. So pa makedonski mediji poročali, da sta odstopila, ker so člani pete uprave notranjega ministrstva, ki je pristojna za operativo, stopili v stik s člani omenjene oborožene skupine, poroča srbska tiskovna agencija Beta.
Podpredsednik EP: 'Gruevski je ovira na poti k miru v Makedoniji'
Podpredsednik Evropskega parlamenta Alexander Graf Lambsdorff pa je makedonskega premierja Gruevskega, ki poskuša z menjavami nekaterih ministrov doseči politično stabilnost v državi, pa mu to ne uspeva najbolje, pozval k odstopu. To je edini način, da se reši kriza v državi, pravi Graf Lambsdorff.
Nasilje in vsesplošni protesti po državi kažejo zelo vznemirjajočo sliko, je dejal evropski veljak. "Gruevski se mora umakniti, saj je ovira na poti do umiritve medetičnih trenj, kot tudi ovira za nove volitev, ki naj bi potekale v ustreznih demokratičnih razmerah," je dejal Graf Lambsdorff in dodal, da je regija "znova na robu državljanske vojne".
Prav tako je pozval, da nemška zvezna vlada čim prej zavzame stališče in podpre takšno rešitev za Makedonijo. Če bosta Nemčija in Evropa predolgo tišali glavo v pesku, bodo množice beguncev z Balkana kmalu preplavile evropska mesta.
Kaj je v ozadju napadov?
Minuli konec tedna je bilo v operaciji proti oboroženi skupini v Kumanovu ubitih osem policistov, 37 je bilo ranjenih. V spopadih je bilo ubitih 14 napadalcev, 30 so jih prijeli. V ponedeljek so jih ovadili zaradi terorizma, ogrožanja ustavnega reda in varnosti, saj naj bi načrtovali teroristične napade v Makedoniji.
Medtem ko so nekateri mediji poročali, da naj bi bila v ozadju napadov ideja velike Albanije in etnična nesoglasja med Makedonci in Albanci, pa je vedno več analitikov prepričanih, da gre za politično ozadje, saj je javnost zelo nezadovoljna z vladajočo politiko premierja Gruevskega in že več tednov zahteva njegov odstop.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.