Tujina

Podpora šiitskim strankam

Kirkuk/Bagdad/London, 03. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Nepopolni rezultati iz šestih provinc kažejo na veliko podporo Iračanov šiitskim strankam, na drugo mesto pa se je uvrstila Alavijeva stranka.

Iraški volivci naj bi bili glede na nepopolne rezultate volitev najbolj naklonjeni šiitskim strankam (Foto: Reuters)
Iraški volivci naj bi bili glede na nepopolne rezultate volitev najbolj naklonjeni šiitskim strankam (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V UIA so med drugim vključeni Vrhovni svet islamske revolucij v Iraku (SCIRI), stranka Dava, Iraški narodni kongres, pa tudi predstavniki manjših strank in posamezni kandidati, tudi šiitski.

Nepopolni uradni rezultati nedeljskih parlamentarnih volitev v Iraku iz šestih izmed 18 iraških provinc kažejo na veliko podporo Iračanov volilnim kandidatom, ki uživajo podporo šiitskih verskih dostojanstvenikov.

Po prvih volilnih rezultatih je Združena iraška zveza (UIA), ki ima neformalno podporo vplivnega velikega ajatole Alija al Sistanija, na območju bagdadske province, kjer so doslej prešteli okoli četrtino vseh oddanih glasovnic, dobila trikrat več glasov od najbližjega zasledovalca. Na drugo mesto se je uvrstila lista kandidatov, ki jo vodi sedanji začasni iraški premier Ijad Alavi.

Po nepopolnih rezultatih je UIA na območju provinc Bagdad, Di Kar, Mutana, Kadisija, Nadžaf in Karbala dobila več kot 1,1 milijona glasov, Alavijeva lista pa več kot 360,000. Te province so sicer večinoma poseljene s šiitskim prebivalstvom, zato so že pred volitvami na tem območju napovedovali volilno zmago UIA. Sedanji rezultati sicer nujno ne odražajo vsedržavnega volilnega rezultata, saj je bilo doslej preštetih premalo glasovnic. Po navedbah iraške volilne komisije so doslej prešteli 1,6 milijona glasovnic oziroma 10 odstotkov vseh oddanih glasov iraških volivcev.

Volivci za spremembe

Iraški šiiti, ki predstavljajo okoli 60 odstotkov izmed 26 milijonov Iračanov, so se množično udeležili nedeljskih volitev, saj si želijo sprememb v okviru iraške politične oblasti, kjer so zadnja desetletja glavne položaje zasedali predstavniki sunitske manjšine. Slednja je ob padcu iraškega diktatorja Sadama Huseina nekdanje privilegije in političen vpliv v veliki meri izgubila.

V kraju Havija, 50 kilometrov zahodno od Kirkuka, je protestiralo več sto ljudi proti domnevnemu pomanjkanju glasovnic na nedeljskih volitvah. Protestniki so obtožili iraško volilno komisijo, da je nepoštena in da poskuša marginalizirati Arabce na tem območju.

Talibani kandidat za predsednika ali premiera

Kurdski politik Džalal Talabani, vodja stranke Domoljubna unija Kurdistana (PUK), je uradno sporočil, da je kandidat za položaj iraškega predsednika ali premiera. "Sem kandidat kurdske demokratične liste za eno od teh dveh položajev," je povedal novinarjem po srečanju z vodjo druge največje kurdske stranke, Kurdske demokratske stranke (KDP), Masudom Barzanijem v kraju Salahedin na severu Iraka. Barzani pa kandidira za položaj predsednika kurdske regije, je še dejal Talabani.

Skrajneži spet udarili

Skrajneži so bili neusmiljeni (Foto: Reuters)
Skrajneži so bili neusmiljeni (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Iraški notranji minister je sporočil, da so vse bliže zajetju jordanjsega skrajneža Abu Musab al Zarkavija, ki naj bi bil vodja Al Kaide v Iraku. 'Sledimo mu, dvakrat ali trikrat smo ga sicer zgrešili, vendar upamo, da bomo naslednjič uspešni,' je dejal.

V napadu blizu Bagdada sta umrla najmanj dva policista, najmanj 14 jih je ranjenih, 36 pa jih pogrešajo.

Napad iz zasede

Pred tem so iraški skrajneži iz zasede napadli avtobus, ki je prevažal iraške vojake, in ubili 12 pripadnikov iraške narodne garde.

Iraški skrajneži so v bližini Kirkuka na severu Iraka ubili najmanj 12 pripadnikov iraške narodne garde. Kot je sporočil častnik narodne garde, so se moški s svojim avtobusom vračali s straže na naftovodu, ko so jih skrajneži napadli iz zasede. Po poročanju dveh vojakov, ki sta napad preživela in se skrila v bližnjo vasico, je pet upornikov vojake usmrtilo s strelom v glavo.

Skrajneži pa naj bi streljali tudi na avto, v katerem so bili uslužbenci ameriškega vojaškega oporišča severno od Bagdada. Pri tem sta bila ubita dva od sedmih potnikov, štirje pa so bili ranjeni.

Ameriška vojska je sporočila, da sta bila v sredo v bojih v provinci al Anbar, zahodno od Bagdada, ubita dva ameriška marinca. Po podatkih Pentagona je bilo v Iraku doslej ubitih že 1438 ameriških vojakov.

Britanski vojaki na zatožni klopi

Britanski vojaki naj bi do smrti pretepli nekega civilista
Britanski vojaki naj bi do smrti pretepli nekega civilista FOTO: Reuters

Britanski generalni tožilec lord Goldsmith je sporočil, da bodo sodili sedmim britanskim vojakom zaradi domnevnega umora iraškega civilista na jugu Iraka. Po njegovih besedah je britansko vojaško tožilstvo sporočilo, da bodo sedmerici vojaških padalcev na vojaškem sodišču sodili zaradi umora Nadema Abdulaha, ki so ga domnevno umorili 11. maja 2003 v kraju Al U'Zajra v južnem delu Iraka. Datuma predhodnega zaslišanja ali začetka sojenja še nista znana.

Iz Osnabruecka so sicer sporočili, da so tožilci umaknili obtožnico proti Darrenu Larkinu, enemu izmed treh britanskih vojakov, ki jim sodijo zaradi domnevnih zlorab iraških civilistov v Iraku. Vojaški tožilci so odstop od sodnega pregona Larkina obrazložili s tem, da njihova priča ni bila zmožna nedvoumno identificirati Larkina kot osebe, ki je Iračane prisila, da so se slekli do nagega. Tožilstvo je zaključilo, da s tem ne obstaja več dokaz za to obtožbo, je na sodišču izjavil vojaški tožilec Nick Clapham.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta