Na Švedskem so proteste pripravili v 114 mestih. Na stotine šolarjev se je zbralo v Stockholmu, kjer se je vse tudi začelo. 20. avgusta lani je 16-letna Greta Thunberg sama stala pred tamkajšnjim parlamentom, dobrega pol leta pozneje ji sledijo milijoni, prislužila si je tudi nominacijo za Nobelovo nagrado za mir.
"Greta! Greta! Greta!" je danes odmevalo po trgu, ko je stopila pred množico. "Rojeni smo bili na ta svet in moramo živeti s to krizo, tako kot bodo morali naši otroci in vnuki," jih je nagovorila. "Soočamo se z največjo eksistencialno krizo v zgodovino človeštva, in vendar jo ignorirate. Vi, ki jo ignorirate, veste, kdo ste."
V Londonu se je pozivu odzvalo okoli 20 tisoč mladih, protesti so potekali po vseh večjih mestih. Tako kot v Španiji, kjer je eden od organizatorjev Lucas Barrero zelo dobro povzel razloge za protest. "Večina današnjih politikov čez 50 let ne bo več živih. Mi bomo in ne moremo se zanesti nanje," je dejal.
Da toliko mladih, kot jih je prišlo na ulice in trge, niso pričakovali, poročajo tudi iz Italije. Ocenjujejo, da se jih je samo v Milanu zbralo skoraj 100 tisoč, medtem ko je bila v drugih mestih udeležba skromnejša: 10 tisoč v Firencah in Torinu, 6000 v Rimu, 3000 v Bologni ...
V Nemčiji so protestirali v skoraj 200 krajih, samo v Berlinu jih je 25 tisoč zahtevalo, naj jim politiki končno prisluhnejo in začnejo ukrepati. Ker - kot so poudarjali po vsem svetu - grožnja je resna, čas pa se izteka.
V Avstraliji je protestiralo 150 tisoč ljudi, ocenjujejo organizatorji. Največ, 30 tisoč se jih je zbralo v Sydneyju. V državi, ki je v nekaj tednih doživela tako uničevalno sušo kot katastrofalne poplave, si ni več mogoče zatiskati oči pred podnebnimi spremembami. "Morda nimamo glasu (na volitvah, op. a.), imamo pa glas," je dejal eden od udeležencev.
Tistim, ki so jih kritizirali, ker so šli na ulice namesto v šolo, 13-letna Yemi Maitri sporoča: "Na mrtvem planetu ni šol. Zmanjkuje nam časa. Prisluhnite tistim, ki jim je mar." Šestletna Abby in sedemletni Owen sta na protest prišla s transparentom: "Žal ne morem v šolo, preveč dela imam z reševanjem planeta." En za drugim pa so udeleženci ponavljali, kar je odločevalcem že pred časom sporočila Greta Thunberg: "Ne ostajajte mirni, čas je za paniko."
Nepregledne množice so šle na ulice tudi na Novi Zelandiji, iz Hongkonga poročajo o "največjih okoljskih protestih v zgodovini".
Demonstracije so medtem pri politikih naletele na neenoten odziv, poroča STA. Avstralski minister za izobraževanje Dan Tehan je tako ocenil, da protesti "niso nekaj, kar bi morali spodbujati". Medtem je novozelandska premierka Jacinda Ardern menila, da je pomembno, da mlada generacija pošlje svoje sporočilo. "Slišimo vas in nadaljujemo pripravo poti za ogljično neodvisnost," je zagotovila. "Prosim, še naprej prihajajte s čim več ljudmi, saj svojih ciljev enostavno ne moremo doseči sami," je dodala.
Kljub 30 letom svaril o resnih posledicah se izpusti toplogrednih plinov še vedno zvišujejo. Emisije ogljikovega dioksida so tako leta 2017 kot lani dosegle rekordne ravni, še piše STA. Voditelji držav so leta 2015 v Parizu sprejeli pariški sporazum, ki jih zavezuje k omejitvi dviga globalne povprečne temperature na občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja glede na predindustrijsko dobo. Vendar pa je pot do tega cilja nejasna.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.