Klimatske spremembe so največja nevarnost za svetovno dediščino, med temi za Galapagos, Kip svobode, Velikonočni otoki in Benetke, opozarjajo v poročilu Združeni narodi.
Raziskovalci so se osredotočili na 31 naravnih in kulturnih spomenikov v 29 državah, ki so ranljivi zaradi višanja temperatur, taljenja ledenikov in dvigovanja morja, vse več pojavov ekstremnega vremena, suše in gozdnih požarov.
Kot so opozorili, je treba ukrepati takoj in omejiti dvigovanje temperatur, da bi še uspeli zaščititi svojo dediščino tudi za zanamce.
Newyorški Kip svobode je eden od spomenikov, ki je ogrožen zaradi dvigovanja morske gladine in vse hujših neurij, kakršen je bil denimo orkan Sandy leta 2012.

Galapagos, kjer je Charles Darwin preučeval evolucijo, je prav tako ogrožen zaradi dvigovanja morske gladine, segrevanja morja in ekstremnih vremenskih pojavov. Prav tako pa težavo predstavlja tudi na tisoče turistov, pojav invazivnih vrst ter nelegalni ribolov.
Prizadet bi bil tudi Stonehenge. Zaradi milejših zim se lahko razmnožijo živali, ki bi destabilizirale kamne. Benetkam pa seveda grozijo poplave zaradi dvigovanja morske gladine.
Kipom na Velikonočnih otokih grozi erozija obale, je povedal avtor raziskave Adam Markham. Med najbolj ogroženimi pa so koralni grebeni, ki že zdaj propadajo zaradi vse bolj toplega in kislega morja.
Raziskovalci so opozorili, da je nujno omejiti dvigovanje temperatur, saj bo škoda lahko katastrofalna in nepopravljiva. ''Zdaj, kot še nikoli poprej, potrebujemo, da države podprejo in upoštevajo zaveze iz podnebnega sporazuma, sprejetega v Parizu,'' je poudaril Markham.
''Ne obstaja večja nevarnost, kot so klimatske spremembe, ki bi vplivala na toliko naravnih in kulturnih spomenikov in ki lahko naredi toliko škode,'' je še dodal.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.