Grki, ki se trenutno na ulicah razburjajo zaradi zahtev trojke, ki v zameno za nov paket finančne pomoči hočejo ukrotitev grških javnih financ, so si finančne težave v veliki meri skuhali kar sami. Ob izdatnem prispevku politikov, ki so več let delovali po načelu korupcije, je državna blagajna namreč v velikih težavah tudi zaradi utajevalcev davkov.
Včeraj objavljeni podatki razkrivajo, da so samozaposleni Grki tik pred krizo leta 2009 utajili za kar 27 milijard evrov davkov, kar je bila tretjina državnega deficita leta 2008. Med utajevalci je največ zdravnikov, inženirjev, zasebnih učiteljev, računovodij in odvetnikov, pa tudi gostincev z grških otokov.
Država je tako od samozaposlenih leta 2009 zbrala le 78 milijard evrov davkov. Tudi tisti, ki so davke plačevali, pa so sodeč po poročilu to večinoma počeli le napol, saj naj bi večinoma prijavili le polovico ali še manj dejanskih prihodkov.
A ker se Grki večji davčni disciplini, reformam in varčevanju upirajo, so v Atenah zdaj našli nov vir denarja.
Kot poroča nemški Die Welt, ki se sklicuje na poročilo grškega finančnega ministrstva, je začela delati štiričlanska skupina, ki v državnih arhivih išče dokaze, da po drugi svetovni vojni Nemčija Grčiji ni plačala vse vojne škode.
Poročilo in vsoto, ki jo bo nato Grčija, v denarju ali še raje zlatu, zahtevala od Nemčije, naj bi skupina pripravila do konca leta. Se je pa lani govorilo o znesku 70 milijard evrov. Grki so namreč takrat trdili, da si mednarodno finančno pomoč, v katero največ prispeva prav Nemčija, pravzaprav zaslužijo kar brezplačno, saj Nemčija na ta način poravnava stare dolgove.
Na odziv Berlina seveda ni bilo treba dolgo čakati. V Nemčiji so prepričani, da je zgodba z vojno odškodnino končana že več desetletij, Grkom pa svetujejo, naj ne zapravljajo energije za tako nesmiselne projekte, ampak se raje lotijo reform in reševanja državnih financ.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.