Sedem tednov po izginutju malezijskega letala ni jasno, kaj se je zgodilo z letom MH370, na katerem je bilo 239 potnikov in članov posadke. Uradna iskalna akcija poteka na jugu Indijskega oceana, zahodno od avstralske obale, a avstralsko raziskovalno podjetje GeoResonance trdi, da to ni prava lokacija.
Bomo dobili novo območje iskanja?
Prepričani so namreč, da je letalo 8. marca pot končalo v Bengalskem zalivu. Do podatka so prišli na osnovi analize satelitskih posnetkov, merjenja radiacije in kemične analize odvzetih vzorcev. V svojih raziskavah uporabljajo nekdanjo sovjetsko obrambno tehnologijo. Z njo lahko analizirajo tudi zelo šibka elektromagnetna polja. V odvzetih vzorcih so iskali sledi aluminija, ki predstavlja kar 70 odstotkov materiala, iz katerega je narejen boeing 777. Ko so bile sledi aluminija potrjene, so začeli iskati sledi titanija, bakra, jekla, železa in kroma. Na osnovi teh podatkov so sestavili več slik, ki prikazujejo približno lokacijo letala. Tako kot newyorški pilot, tudi v GeoResonance verjamejo, da letalo med strmoglavljenjem ni razpadlo.
Svoje ugotovitve so malezijski vladi in kitajskem veleposlaništvu v Avstraliji sporočili že 31. marca, a jih nihče ni jemal resno. 4. aprila so o ugotovitvah obvestili vodjo mednarodne iskalne operacije, ki njihove meritve zavrača kot neutemeljene. Zdaj, ko je tudi uradno končano iskanje pogrešanega malezijskega boeinga 777 z letali in se nadaljuje le še podvodno iskanje, pa so malezijske oblasti stopile v stik z avstralskim podjetjem, poroča avstralski Channel 7. Malezijski prometni minister naj bi naročil pregled teh ugotovitev in izdelavo ocene tega, za kako kredibilno raziskavo gre.
V podjetju, kjer delajo strokovnjaki različnih področij, so analizirali podatke in vzorce odvzete 5. in 10. marca – pred in po izginotju letala. Razlike med odvzetimi vzorci so pokazale, da bi ostanke letala vendarle lahko našli na dnu Bengalskega zaliva. Lokacija, ki jo predlagajo kot najbolj verjetno, se nahaja 190 kilometrov južno od Bangladeša in okoli 5000 kilometrov stran od območje, ki ga trenutno pregledujejo.
Direktor avstralskega podjetja GeoResonance David Pope je za Channel 7 dejal: "Ne trdimo, da so ostanki letala zagotovo na tej lokaciji. Želimo zgolj opozoriti, da smo zbrali veliko dokazov, ki govorijo v prid temu, zato pristojne opozarjamo, da naj vendarle preiščejo tudi to območje."
Poleg teh dveh lokacij (jug Indijskega oceana in Bengalski zaliv) se omenja tudi lokacija v Tajskem zalivu. Do tega podatka se je s pomočjo satelitskih posnetkov in njihove analize dokopal ameriški rekreativni pilot Michael Hoebel. 60-letnik trdi, da je letalo v globinah Tajskega zaliva, na območju, kjer se je pilot še zadnjič javil kontrolnemu stolpu. Posnetke je povečal in nato v morskih globinah prepoznal obris letala. "Letalo je celo, ni razpadlo," pravi Hoebel. Njegovih ugotovitev zaenkrat nihče od pristojnih ne jemlje resno.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.