Nedavna študija, ki so jo objavili v znanstveni reviji Nature Climate Change, razkriva, da se je gladina morja v zadnjih letih izjemno hitro dviguje. Satelitski podatki, na katere so se znanstveniki zanašali vse od leta 1993 dalje, so kazali na to, da naj bi se v devetdesetih letih najprej hitro dvignila, nato pa naj bi se trend dvigovanja gladine nekoliko upočasnil. Raziskovalci z Univerze v Tasmaniji so želeli meritve podkrepiti s posebnimi merilniki plime. Po petih letih spremljanja gibanja gladine, so spoznali, da se podatki precej razlikujejo.
Claims of a slowdown in sea level rise are in error. They are rising more quickly than ever. http://t.co/S8QsJFErSH pic.twitter.com/RA9UjuwOLu
— Peter Gleick (@PeterGleick) May 11, 2015
Vodja raziskovalcev Christopher Watson pravi, da je zadnja študija pokazala, da so sateliti nekoliko precenili hitrost dviganja morske gladine v prvih šestih letih, zaradi česar je bila tudi dolgoročna slika nekoliko izkrivljena. Pravzaprav se gladina že zadnjih 20 let pospešeno dviguje.
V prejšnjem stoletju 20 centimetrov, v tem stoletju več kot en meter
Znanstvenik John Church, ki je prav tako sodeloval pri izvedbi študije, pravi, da se bo po trenutnih izračunih v naslednjih 85 letih morska gladina dvignila za 98 centimetrov. To bi močno vplivalo na življenje več kot 150 milijonov ljudi, ki živijo v priobalnih delih.

Kljub temu imamo možnost, da s hitrim ukrepanjem to dvigovanje gladine omilimo, meni. "Če se potrudimo, bi lahko omejili dvigovanje gladine v 21. stoletju na od 30 do 60 centimetrov," meni, a ob tem dodaja, da bi to zahtevalo takojšnje konkretno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in drastičen premik od uporabe fosilnih goriv k obnovljivim virom energije.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.