Tujina

Podaljšanje vojnega stanja

Tbilisi/Moskva/London, 23. 08. 2008 16.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
12

Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je zaprosil za namestitev mednarodnih mirovnih sil na konfliktnih območjih.

Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je zaprosil za namestitev mednarodnih mirovnih sil na konfliktnih območij okoli pokrajin Abhazije in Južne Osetije. V Londonu pa so medtem izrazili zaskrbljenost zaradi, kot so sporočili, nepopolnega ruskega umika iz Gruzije. Sakašvili je med petkovim srečanjem gruzijskega sveta za nacionalno varnost izjavil, da je ohranitev gruzijske ozemeljske celovitosti nemogoča brez internacionalizacije mirovniških sil.

Gruzijski parlament pa je danes na izrednem zasedanju soglasno podprl predlog gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija o podaljšanju vojnega stanja do 8. septembra.
Gruzijski parlament pa je danes na izrednem zasedanju soglasno podprl predlog gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija o podaljšanju vojnega stanja do 8. septembra. FOTO: Reuters

Abhazija in Južna Osetija se sicer o namestitvi mednarodnih mirovnih sil ne strinjata. Kot je povedal Sakašvili, so se ruske sile umaknile iz gruzijskega mesta Gori, a še vedno nadzorujejo pomembno črnomorsko pristanišče Poti in ostala mesta v zahodnem delu Gruzije in v Abhaziji.

Miliband je ocenil, da se informacije o ruskem vojaškem umiku zdijo kot "korak naprej", dodal pa je, da je še vedno zaskrbljen zaradi dejstva, da se Rusija ni umaknila s položajev, ki so bili določeni v sporazumu. Po njegovem mnenju bi bilo nujno, da Rusija spoštuje sporazum.

Britanski minister za zunanje zadeve David Miliband pa je v petek izrazil "globoko zaskrbljenost" zaradi dejstva, da Rusija ni spoštovala obljub o umiku svojih čet iz Gruzije. Rusijo je še pozval, naj ukrepa "hitro in popolnoma" ter izpolni svoje obveznosti iz sporazuma o premirju.

Rusija je potrdila zaključek svojega umika iz Gruzije, čemur je Tbilisi oporekal. Francija in ZDA sta medtem pozvali Moskvo, naj "nadaljuje in tudi dokonča" svoj umik, ameriški predsednik George Bush in francoski predsednik ter predsedujoči EU Nicolas Sarkozy pa sta se v petkovem telefonskem pogovoru tudi strinjala, da Rusija ni uresničila sporazuma o premirju z Gruzijo.

Podaljšanje vojnega stanja

Gruzijski parlament pa je danes na izrednem zasedanju soglasno podprl predlog gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija o podaljšanju vojnega stanja do 8. septembra. Sakašvili je uvedbo vojnega stanja podpisal 9. avgusta, prvotno naj bi to vojno stanje trajalo 15 dni, torej do 24. avgusta.

Nemška kanclerka Angela Merkel pa se je po besedah tiskovnega predstavnika vlade zavzela za konferenco sosednjih držav Gruzije. Med državami, ki jih je Merklova imela v mislih, so Armenija, Azerbajdžan in Turkmenistan, Rusija pa naj ne bilo, čeprav po njenih besedah nobeni državi udeležba ne bi smela biti prepovedana.

Nemčija: Takojšen umik sil

Ruska vojska v metu Poti.
Ruska vojska v metu Poti. FOTO: Reuters

Predstavnik nemške vlade Thomas Steg je znova opozoril, da mora Rusija nemudoma umakniti svojo vojsko iz Gruzije. “Nemška vlada pričakuje popoln umik ruske vojske v skladu z načrtom, ki ga je podpisal ruski predsednik Medvedjev. Poleg tega se morajo umakniti vojaške sile na področje pred pričetkom spopadov, kot je bilo dogovorjeno“, je še dejal. "V skladu z našimi informacijami je Rusija pričela z umikom sil iz Gruzije, vendar umik še ni zaključen“, je še poudaril. V Washingtonu so kritični do Rusije, ki trdi, da v Gruziji ostajajajo zgolj mirovniki, ki naj bi preprečili pokole.

Nato zahteva umik ruskih sil

Zveza Nato je danes ponovno pozvala k umiku ruskih sil iz Gruzije na svoje položaje pred izbruhom krize 6. avgusta. Tiskovna predstavnica za Nato Carmen Romero je še pojasnila, da je bilo stališče Nata vedno poziv k popolni prekinitvi ognja in da to se ni spremenilo.

Kot je dejala Romerova, je Natovo stališče, da se mora Rusija umakniti na položaje, ki jih je zavzemala pred 6. avgustom, datumom začetka krize med Rusijo in Gruzijo v zvezi z nadzorom nad gruzijsko separatistično pokrajino Južno Osetijo.

Eksplozije v Chinvaliju

Medtem pa je danes odjeknilo več zaporednih eksplozij v južnoosetijski prestolnici Chinvali, poročajo ruski mediji, ki se sklicujejo na neimenovanega vojaškega predstavnika. Ruska tiskovna agencija Interfax poroča, da naj bi vojska razstreljevala neuporabljeno strelivo. Drugi mediji pa poročajoa o eksplozijah v bližini baze ruskega ministrstva za izredne razmere, ki naj bi spominjale na tiste iz skladišča streliva.

Nogovicin: Rusija ni zlobni imperij

Namestnik načelnika generalštaba ruske vojske, general Anatolij Nogovicin, je poudaril, da so vojaške patrulje v Potiju v skladu z sporazumom o prenehanju sovražnosti, ki so ga podpisali po posredovanju Sarkozyja. V bližini mesta Poti pa je zaradi pristonosti ruske vojske na tem področju protestiralo več kot tisoč ljudi.

Nogovicin je še dejal, da Rusija ni Sovjetska zveza ali "zlobni imperij“ in hkrati obtožil Gruzijo, da v "osrčju Južne Osetije pripravlja različne vojaške akcije“. Znova je opozoril ZDA, da če bodo oboroževali gruzijsko vojsko, bodo sami povečali število vojaških sil v državi.

Nogovicin je sicer že pred tem napovedal, da se bo ruska vojska sicer umaknila z gruzijskih območij, vendar pa da bodo ohranili več sto vojakov v "tamponskih conah" ob mejah Južne Osetije in Abhazije. Šlo naj bi za 18 tovrstnih nadzornih območij, ki se raztezajo od 6 do 18 kilometrov globoko v gruzijsko območje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ranunculus
25. 08. 2008 09.20
Ja, tudi v Ameriki se bližajo volitve in republikancem se volilni izid izboljša., če jim uspe svet prikazati kot nevaren... Sicer je pa zadeva zelo podobna Kosovu (skoraj identična), zaradi česar bi Američani morali podpreti samostojnost obeh pokrajin. Če ne bi bili tako dvolični seveda. Ameriška zunanja politika = crap.
mc_burek@email.si
25. 08. 2008 09.11
Gruzijci bi od spočetka mogl naredit tajno operacijo na te province ne pa nek masovni napad, ker v teh provincah je 90% rusov in valda ne bo šlo tko na izi, so ga malce polomil......pa kalašnikov je zakon :)
12543
24. 08. 2008 15.30
Ja, čudno se plete, pa tega v tem trenutku rusi niso krivci, se samo branijo pred najhujšim ki mogoče prihaja. Je pa itsk zelo verjetno neizogibno
peterb110@gmail.com
24. 08. 2008 13.44
Bravo Rusija, ne se pustit podli, smrdljivi Ameriki in NATU
DedekLakai
24. 08. 2008 11.56
@ugica Se popolno strinjam @beastmaster Seveda so tu meli prste polek američani. Američani so enako naredili z Kosovom (sam jim pomojem ni čist uspelo), ker nočejo stabilne Evrope, enako so zdaj naredili v Gruziji ker nočejo stabilnega kavkaza in hočejo ruse razjezit. Enako provocirajo ruse z tem ščitom in nakoncu bomo evropejci nastradali.
Dejan Dejcy
24. 08. 2008 00.27
go go go rusia!!!!!
drzavljan35
24. 08. 2008 00.16
kje so ostala dva komentarja
drzavljan35
24. 08. 2008 00.02
@beastmaster - res je ! Pa to je USA sprovocirala, tak je vedla da bo do tega prslo, zdej pa je samo Sakasvili moral malo ZACVILITI, da bi imel "mednarodne" --> beri "ameriske" "varnostne sile.... Kdaj so USA poslale humanitarne vojake da tam ne bi ostali vsaj 10 let, in vmes zakuhal vojno !? NIKOLI !!!!!!!!!!!!!!!!!! Primer Modre celade , Bosna,... KFOR.. itd... go RUSSIA !!!
lockd
23. 08. 2008 22.16
nisem si mislil da je sakašvili tak idiiot.amerikanci so ga fajn izkoristili.poskuša zavlačevati s to krizo , ker se boji odstavitve
Sadjar
23. 08. 2008 21.14
Jas pa si to tak razlagam, da Američani provocirajo Ruse.
Dejan Dejcy
23. 08. 2008 18.16
rusi so zakon l.p.
ugrica
23. 08. 2008 18.08
V bližni zgodovini smo imeli Berlinski zid ki je nastal kod posledica druge svetovne vojne.Tudi tega zahod ni bil sposoben zrušiti.Zrušili so ga sami Rusi.V primeru Gruzije je Sakašvili dobesedno poklical Ruse da ga napadejo,kajti drugače si ne znam razlagati Sakavilov korak,da je napadel osetice z svojo gruzisko vojsko.Tako se ne odgovarja,še posebno ne vojaški super sili.Sakašvili ni pomislil na posledice,ravno tako kod Srbi niso pomislili na posledice svojega ravnanja,dokler niso zgubili Kosova.Nacionalizem v Gruziji kod v Srbiji serje v svojo lastno skledo.Ali pa želi sprovocirat svetovni konflikt.Vi mladi takega konflikta ne poznate.Zato ne razumete njegovih posledic.Ali objektivno gledano svetovni mir visi na ankem ledo.Ki v vsakem trenutku lahko pride do pregretja in poči.Zato se z vojaško super silo sveta kaže drugače pogovarjati,tako,ki bo za njo sprejemljivo.Tu se drugače ne da.Slovenija je prav zaradi tega zgubila,Trst,Gorico in Celovec.Umak istro pa vse do reke Mirne pa je zapravila slovenska bebasta politika,v kateri je glavni grešen kozu v njej,Kučan pa Drnovšek.