Per Sandberg, ki je odstopil tudi z mesta namestnika vodje protipriseljenske Napredne stranke, je priznal, da je s svojim novim dekletom iranskih korenin obiskal Iran, ne da bi o tem obvestil premierkin kabinet. 58-letnik niti ni skrival, da je s seboj vzel tudi služben mobilni telefon, s čimer je kršil varnostne protokole. Norveška obveščevalna služba sicer Iran skupaj s Kitajsko in Rusijo uvršča med države, ki najverjetneje vohunijo.
Minister je sprva skušal z opravičilom pomiriti kritike, ki sta jih po objavi zgodbe v medijih izrazili tako opozicija kot tudi njegova stranka. Ker so iz dneva v dan na plan prihajale nove podrobnosti, se Sandberg, za razliko od mnogih naših politikov, ni sprenevedal in obotavljal – sprejel je odgovornost in odstopil. Kršil je namreč tudi varnostne protokole, saj je službeni telefon vzel tudi na Kitajsko.
"Žalostno je," je ob odstopu povedal novinarjem. "Želel sem zaključiti še nekaj projektov," je dodal, ni pa želel komentirati osebnih zadev, povezanih z afero.
Erna Solberg je povedala, da je minister sam ponudil odstop: "Mislim, da je bila to prava odločitev. Pri varnostnih vprašanjih ni pokazal potrebne zdrave pameti." Sandberga bo na ministrskem položaju nasledil Harald Tom Nesvik, ki prihaja iz iste stranke.
Norveška obveščevalna služba je medtem sprožila preiskavo 28-letne nekdanje manekenke Bahareh Letnes, ker so se pojavila ugibanja, da je morda iranska vohunka. Ministrovemu dekletu, ki povezave z iranskim režimom zanika, so sicer trikrat zavrnili prošnjo za azil, nato pa je vendarle dobila dovoljenje za bivanje na Norveškem.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.