Bosno in Hercegovino pretresa nov krvav zločin, tokrat v občini Ravno, tik ob meji s Hrvaško, kjer so šinterji po navodilu župana Andrije Šimunovića ubili 15 potepuških psov in jih odvrgli kar na mestno deponijo.
Fotografije (pozor, te so zelo nazorne!) so zaokrožile po družbenih omrežjih in sprožile val zgražanja in obsojanja javnosti. Korak dlje je stopila predsednica Društva za zaščito živali Pomurja Breda Habjanič, ki je zaradi kaznivega dejanja mučenje in ubijanje živali zoper Šimunovića in neznane storilce, ki jih je za dejanja pooblastil, vložila kazensko ovadbo. Poslala jo je na tožilstvo, policijo, ministrstvo za notranje zadeve in veterinarski urad ter od odgovornih zahtevala takojšnje ukrepanje.

"Če slučajno še niste seznanjeni, kar je malo verjetno, vas obveščamo, da se je v občini Ravno 15. in 16. marca po naročilu župana Andrije Šimunovića zgodil poboj psov, ki je v nasprotju z Zakonom o zaščiti in dobrobiti živali. Odstranitev tako potepuških psov kot lastniških psov je bila predhodno najavljena, kar je zapisano v uradni objavi v mestu Ivanica. Šimunović je naročil odstranitev psov z ulic, ubite pse pa so nato odvrgli na smetišče (dokaz so fotografije, objavljene na internetu). Krvava akcija, ki jo je odredil Šimunović, je proti vsem zakonom, etičnim pravilom in v nasprotju s humanim vedenjem, sodeč po fotografijah pa je potekala brez kakršnegakoli dostojanstva, glede na to, da so ti nesrečni psi končali na deponiji," je zapisala v obrazložitvi.
Na Facebooku se je oglasil tudi lastnik, ki svojega psa tistega dne na žalost ni privezal, zato je ta, ker je bil od hiše oddaljen 50 metrov, prav tako mrtev pristal na smetišču. "Na slikah je šest psov, ki so jih ubili in odvrgli na očem oddaljeno mesto, njihova trupla pa smo uspeli najti. Vsega skupaj so sicer ubili približno 15 psov. To, kar so storili, je v nasprotju z zakonom," je zapisal, njegove besede pa je povzela tudi Habjaničeva.
Priložila je tudi zapis iz 318. člena Kazenskega zakonika Federacije Bosne in Hercegovine, v katerem jasno piše, da je ubijanje in mučenje živali kaznivo dejanje. Ob tej priložnosti je spomnila tudi na spoštovanje omenjenega zakona glede vsesplošnega reševanja problematike brezdomnih psov v BiH – tako s strani občanov kot uradnih oseb.

Zloglasni azil Prača prevzel kanton Sarajevo in ga počasi prazni
Habjaničeva se je v reševanje problematike brezdomnih psov v BiH sicer aktivno vključila pred časom, ko je premierju kantona Sarajevo (KS) Elmedinu Konakoviću poslala pismo z vprašanjem, kam bodo v času prenove zloglasnega azila Prača namestili okoli 200 psov, ki so še vedno v njem. KS je namreč od zasebnega gradbenega podjetja Murai Komerc januarja kupil Pračo in od njega neuradno zahteval, naj ga povsem izprazni. Odgovora ni dočakala.
"Zdaj je situacija še dvakrat hujša kot lani, ko ste poročali o tem," nam je povedala novinarka Dnevnega Avaza Azra Osmanović. "V Prači je trenutno okoli 150 psov, točna številka ni znana, ker jih je veliko tudi v gozdu okoli azila." Kaj bo s temi psi, ne ve nihče, a njihova usoda – sodeč po preteklem dogajanju – ni svetla. "Ko bo kanton Sarajevo Pračo prevzel v upravljanje, bo prostovoljcem verjetno prepovedal vstop. Njihovi veterinarji bodo potem imeli vse pod nadzorom in bodo verjetno enega za drugim uspavali," je napovedala aktivistka Milena. Prostovoljci se sicer še vedno na vse moči trudijo in tem psom iščejo domove, že dlje časa tam pomagajo tudi slovenska društva in posamezniki.

Habjaničeva je na primeru konkretnih številk, ukrepov in izkušenj njihovega društva Konakoviću tudi ponudila pomoč pri reševanju problematike zapuščenih psov. "V Pomurju v 27 občinah živi 120.000 ljudi. Če naši člani ne bi v zadnjih sedmih letih omogočili kastracij in sterilizacij 1.814 psov (od tega 1.200 psičk) in 5.898 mačk, in če bi vsaka od teh živali vsako leto skotila samo tri mladičke, bi bilo tu zdaj najmanj 14.448 psov in 48.048 mačk," je zapisala.
Kot pravi, so leta 2009 v zavetišče sprejeli 269 psov, leta 2016 pa samo še 70. "V tem času se je torej število zmanjšalo za 74 %. Z aktivnim in preventivnim delom smo občinam uspeli prihraniti več kot 400.000 evrov. V romskih naseljih smo organizirali več kot 250 predavanj, vsak dan smo prisotni v večini problematičnih okrožij v regiji, nudimo pomoč starejšim osebam, ki ne morejo več skrbeti za pse, učimo otroke, kako se o dgovorno obnašati do živali. Pomagali smo številnim živalim, ki smo jih našli v slabih razmerah, pa tudi številnim ljudem."
Premierja je opomnila na spoštovanje zakona za zaščito živali. "Predlagamo, da oblasti BiH problem začnejo reševati generalno in na human način. Osnova reševanja te problematike je vzpostavitev registra psov in kaznovanje neodgovornih lastnikov. Nujni sta sterilizacija in kastracija psov, ki bi jo moral opraviti vsak lastnik. S pobijanjem psov te problematike nikoli ne boste mogli rešiti, saj se jih bo še naprej rojevalo vedno več, kot jih boste uspeli pobiti. To, kar ste dopustili, da se dogaja v Prači, je obsojanja vredno. Upamo, da se zavedate, da to počnete v nasprotju z zakonom in proti vsem etičnim pravilom, da vas javnost gleda – ne samo v BiH, pač pa tudi izven meja. Da se poimensko ve, kdo je odgovoren za vse te poboje in da bodo ti ljudje nekoč odgovarjali za vse, kar počnejo. Evropa in svet vas gledata, in vam sporočata, da to ni pot, ki vodi v Evropsko unijo. Zavedamo se, da so potepuški psi velik problem BiH in da ni kriva samo oblast, pač pa lastniki psov. A prav oblast je tista, ki je odgovorna za nadzor nad njimi."
Ponudila jim je pomoč v obliki nasvetov, kako postopati, da se bo problematika zmanjšala:
- čipiranje psov in vodenje evidenc registra psov, lastnikov ter poostren nadzor,
- strogo kaznovanje prekrškarjev, ki pse mučijo, zapuščajo,
- sistematski pristop k sterilizaciji in kastraciji psov,
- ustanovitev azilov, ki izpolnjujejo ustrezne pogoje,
- aktivno iskanje domov za pse iz azilov,
- sodelovanje oblasti s prostovoljci,
- osveščanje ljudi o tem, kako pravilno postopati z živalmi.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.